מפעל טילי סקאד שמוקם בסוריה (צילום: imageSat)
תמונות המפעל בסוריה | צילום: imageSat

תמונות לוויין ראשונות שפורסמו היום (שלישי) על ידי חברת "אימג'סט" המפעילה את הלוויין הישראלי "ארוס בי" חושפות לראשונה מפעל טילי סקאד הנבנה בסוריה. מניתוח של התמונות עולה כי המפעל ההולך ורוקם עור וגידים סמוך לחוף הסורי נבנה באופן זהה למפעל טילים אירניים שנבנה בטהרן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המפעל המתקדם, המציג לכאורה יכולות אחסון כלי נשק תת קרקעיים ממוקם בואדי ג'הנם, סמוך לעיירת החוף בניאס שבצפון סוריה. לפי התמונות עולה כי בניית המפעל המתקדם החלה בשנה שעברה וככל הנראה תימשך עד סוף השנה הנוכחית.

לפי המודל האירני (צילום: imageSat)
תמונות המפעל בסוריה | צילום: imageSat

מומחי מודיעין שניתחו את התמונות טוענים כי צורת הבניה של המפעל, הזהה כמעט לחלוטין לשיטות הבניה שנעשו במפעלים דומים באירן מצביעים על מעורבות גבוהה של מומחים אירניים. בנוסף בתמונות נראות סוללות חול שתפקידן להגן על המבנים שנבנים בימים אלו ממש.

הפרסומים אודות המפעל החדש מאוששים את דבריו של ראש המוסד יוסי כהן שטען מוקדם יותר השבוע כי "אירן ושלוחותיה נמצאות בסוריה, לבנון, עירק ותימן". כהן הדגיש שהתהליך המרכזי שמתחולל היום במזרח התיכון הוא התפשטות אירנית באמצעות כוחות אירניים ושלוחות מקומיות, המתבססות במדינות רבות. "במקומות שבהם מצטמצמת נוכחות דאע"ש, פועלת אירן למלא את החלל", אמר.

ראש המוסד: סיכוי להסכם שלום כולל (צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות)
ראש המוסד ונתניהו (ארכיון) | צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות

עוד הוסיף כהן כי אירן לא זנחה את שאיפתה להפוך למדינת סף גרעינית, ושהסכם הגרעין בין המעצמות לבין אירן רק מגביר מגמה זו ומחזק את התוקפנות האירנית באזור. "מאז החתימה על ההסכם, נמצאת אירן בצמיחה כלכלית והסכמים בינ"ל חדשים רק מחזקים את כלכלתה", הוסיף.

בעקבות דבריו של כהן, אמר ראש הממשלה נתניהו בדיון כי הדברים הללו מהווים הוכחה ברורה שהנחות היסוד בהסכם עם אירן היו שגויות מלכתחילה. "ישראל אינה מחויבת בשום צורה להסכמים הבינלאומיים עליהם חתמה אירן", הבהיר רה"מ. "ישראל תמשיך לפעול בנחישות ובמגוון דרכים כדי להגן על עצמה מאיומים אלו".