ארכיון (צילום: TPS)
ארכיון | צילום: TPS

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע היום (רביעי) על שינוי המדיניות של מערכת הביטחון באזור יהודה ושומרון. מדובר במדיניות חדשה של הקלות ועונשים, שתכליתה לדברי ליברמן להמחיש לפלסטינים שבכוונת ישראל להיטיב עם מי שרוצה בדו קיום ומשמר שקט, ולהכביד על מי שייצר טרור. "הרעיון הוא לנסות לייצר אווירה אחרת", אמר שר הביטחון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הפלסטינים צריכים לדעת שמי שרוצה דו קיום יכול להרוויח מזה ומי שלא, יפסיד", הוסיף ליברמן. "שינוי היחס הזה משדר שכדאי ללכת איתנו לשינוי". במסגרת המדיניות פרסם משרד הביטחון
"מפת חום" - רשימה בה האזורים מהם יצא הטרור נצבעו באדום, והאזורים הרגועים נצבעו בירוק. על פי חלוקה זו, יוענקו הטבות והקלות או לחלופין יוטלו הכבדות על התושבים.

על פי התכנית, היישובים ה"ירוקים" יזכו לשיפור משמעותי בתשתיות, לשדרוג המעברים ולמתן היתרים נוספים לעבודה בישראל. כל למשל יקודמו תכניות מתאר ויורחבו מחמי דיור בחטמ"ר מנשה, יוקם אזור תעשיה בחטמ"ר שומרון ויוקם בית חולים פלסטיני בבית סאחור שבחטמ"ר עציון.

רשימת ההקלות לפי אזורים (צילום: חדשות 2)
רשימת ההקלות לפי אזורים | צילום: חדשות 2

מנגד, צעדי הענישה יכללו שלילת היתרי עבודה והרחבת המעצרים. כך למשל יבוטלו אישורי VIP לבכירים בחטמ"ר יהודה, החרמת כספי טרור והגברת המעצרים ביישובים "אדומים" בחטמ"ר עציון והגברת הבידוק והאכיפה במחנה הפליטים קלנדיה שבחטמ"ר בנימין. תקציב התכנית החדשה עומד על כ-400 מיליון שקלים מתקציב הביטחון.

רשימת העונשים לפי אזורים (צילום: חדשות 2)
רשימת העונשים לפי אזורים | צילום: חדשות 2

"אבו-מאזן הוא מכשול בדרך להסדר"

במקביל, הודיע השר ליברמן על מספר צעדים שמטרתם היא ערוץ תקשורת ישיר עם האוכלוסייה הפלסטינית, ערוץ שיאפשר שיח עם העם הפלסטיני ללא צורך בשיח ישיר עם יו"ר הרשו אבו-מאזן. כך למשל צפוי משרד הביטחון להשיק בחודש ינואר אתר אינטרנט שינוהל ויתופעל על ידי המנהל האזרחי.

כמו כן הרכיב המשרד רשימה של אישים ברשות הפלסטינים, אקדמאיים, אנשי עסקים ואנשי כלכלה, שאינם "אנשי אבו-מאזן" או "אנשי חמאס", איתם לדברי השר ניתן לדבר ישירות כדי לקדם דו קיום. "מדובר בכמה עשרות דמויות בולטות בעלות השפעה, אנשים שרוצים דו קיום, שרוצים לחיות יחד", אמר השר.

"אבו מאזן הוא מכשול בדרך להסדר ואני רוצה לדבר עם כל מי שמוכן לדבר איתי", הוסיף ליברמן. כמו כן אמר כי בעוד כחצי שנה תערך הערכת מצב במסגרתה תיבחן הצלחת המדיניות, שגובשה לאחר שורה של דיונים עם צהל והשב"כ.