חמאס נערך, השרים לא עודכנו (צילום: חמאס)
לוחמי יחידת המנהרות של חמאס, ארכיון | צילום: חמאס

החשד: ניצול של ארגון סיוע הומניטרי בינלאומי לטובת פעילות טרור של חמאס - כך הותר היום (חמישי) לפרסום. פעיל חמאס שנעצר ונחקר על ידי שב"כ סיפר בחקירתו כי במשך שנים פעל בתוך ארגון הסיוע World Vision והעביר ממנו כספים לזרוע הצבאית של ארגון הטרור ברצועה. מדובר בארגון אמריקני שנחשב לאחד מארגוני הצדקה הסיוע הגדולים בעולם - כך על פי הודעת שב"כ - והוא נתמך בעיקר על ידי ממשלות מערביות והאו"ם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

המרכז של הארגון בישראל ישב בבית החולים אוגוסטה-ויקטוריה במזרח ירושלים, ומשם הוא העביר את כל הכספים וההעברות הבנקאיות. בפשיטה על המטה של הארגון באוגוסטה ויקטוריה נתפסו מסמכים רבים, שמלמדים על העברות הכספים ועל התכלית האמיתית שלהם. מדובר בארגון אמריקני בעל סניפים בכל אירופי שעוסקים בגיוס כספים - לכאורה למטרות הומניטריות - בעוד בפועל כ-80% מהתקציב הועבר בכלל לחימוש חמאס וחפירת מנהרות. גם מחסני חמאס בעזה הוסוו כמחסני הארגון, וכך המשאיות של הארגון שעברו בכרם שלום פרקו את הסחורה במתקני חמאס - משם היו לוקחים הפעילים את הציוד באישון לילה.

לפני קרוב לחודשיים נעצר מחמד ח'לבי, תושב כפר ג'בליה בן 48, במעבר ארז כאשר ניסה לשוב לרצועת עזה. ח'לבי, פעיל חמאס מגיל צעיר, הוא בנו של עובד או"ם - ובשל כך הוא "הוחדר" על ידי חמאס לארגון הסיוע כבר לפני למעלה מעשור: הוא עבר הכשרה ארגונית וצבאית בתחילת שנות ה-2000, ובשנת 2005 כבר נקלט בשורות הארגון הבינלאומי. במהלך השנים הוא התקדם והפך למנהל סניף הארגון ברצועת עזה: מחקירתו בשב"כ עלה כי הוא היווה גורם מרכזי ומשמעותי עבור הזרוע הצבאית של חמאס ופעל למעשה עבור הזרוע מתוך ארגון הסיוע.

מעבר כרם שלום. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
משאיות נכנסו לעזה והציוד הגיע לפעילי טרו | צילום: רויטרס, חדשות

60% מכל "מכרז הומניטרי" הועבר לחמאס

"הוא ניצל וניתב את תקציבו ומשאביו של הארגון לתועלתו של חמאס", הסבירו בשירות הביטחון. עם קידומו שלט ח'לבי בתקציב, ציוד וחבילות סיוע בשווי עשרות מיליוני דולרים - ומתוכם העביר סכומים רבים לאנשי חמאס ולמטרות חמאס. עוד עולה מהחקירה כי גם לפני שהצטרף לארגון World Vision הוא הועסק בתכנית פיתוח של האו"ם - והעסיק תצפיתנים של חמאס בתור "חקלאים" באזור הגבול עם ישראל.

בחקירתו מסר ח'לבי פרטים על מנגנון שיטתי ומתוחכם של העברת כספים לחמאס, שלדבריו הביא לכך שכ-60% מתקציבו השנתי של הארגון הועבר בפועל לחמאס: הוא יזם וקידם פרויקטים הומניטריים והקמת אגודות חקלאיות פיקטיביות ששימשו ככיסוי להעברת הכספים לחמאס וגם להגדלת היקף הכספים שמוזרמים לסניף הארגון ברצועה.

איך ח'לבי עשה זאת? הוא רשם פעילי חמאס באופן כוזב כעובדים בפרויקטים של הארגון, הנפיק חשבוניות ודרישות תשלום פיקטיביות ואת ההפרש שקיבל מהארגון העביר לחמאס. כמו כן צ'קים של הארגון הועברו לפקודת פעילי חמאס. הדרך המרכזית באמצעותה השיג כספים עבור חמאס הייתה ביצוע מכרזים פיקטיביים ברצועה, כאשר החברה הזוכה מודעת לכך ש-60% מכספי הפרויקט מיועדים לחמאס. 

בעזה מאיימים להגיב (צילום: רויטרס, חדשות)
גם חבילות הסיוע הגיעו לידי חמאס | צילום: רויטרס, חדשות

פרויקט החממות הסווה את חפירת המנהרות

בין הפרויקטים היו בניית חממות, שיקום אדמות, סיוע לדייגים, סיוע נפשי ובריאותי לתושבי הרצועה ומרכז לטיפול במוגבלים פיזית ושכלית. פרויקט בניית החממות אפשר לארגון הטרור להעביר חממות כדי להסתיר נקודות חפירה. פרויקט שיקום הדייגים אפשר הקצאת סירות מנוע וחליפות צלילות למערך הימי של חמאס.

ח'לבי אמר בחקירה שהכספים היו מיועדים בעיקר להתעצמות הזרוע הצבאית של חמאס - וגם עבור חפירת מנהרות תוך מתן תגמול על בסיס קצב התקדמות החפירות. בין השאר ציין כדוגמה מוצב בשם "פלסטין" שנבנה באזור בית חנון ב-2015 ותוקצב כולו מכספי הסיוע: כ-80 אלף דולרים שהועברו מאנגליה, גם לבניית המוצב וגם משכורות לפעילים שבנו אותו. כמו כן מימן הסיוע עסקאות לרכישת אמל"ח, תשלום משכורות לפעילי חמאס ובמקרים מסוימים לקחו לעצמם בכירים בזרוע הצבאית של חמאס סכומי כסף גדולים מאוד לטובת צרכיהם האישיים.

ארכיון (צילום: רויטרס)
"מנגנון משומן להעברת כספים" | צילום: רויטרס

מה קרה לחבילות המזון לנזקקים?

בכיר בשב"כ ציין כי אחת הדוגמאות הציניות ביותר לפעילות של חמאס, "גזילת כבשת הרש", היא השתלטות על חבילות מזון וסיוע שהיו אמורות להגיע לנזקקים בעזה: 2,500 מארזים, שכל אחד מהם שווה 100 דולר הגיעו לפעילי חמאס. כמו כן 3,000 מארזים של חומרי ניקוי וטיפוח, שכל אחד מהם שווה 80 דולר, לא הגיעו לנזקקים.

לפי הודעת השב"כ, ח'לבי ניצל את משאבי הארגון למתן סיוע לוגיסטי לחמאס באמצעות "מנגנון משומן ומתוחכם": הוא העביר באופן שוטף לחמאס ציוד שהזמין לארגון הסיוע, שלכאורה היה מיועד למטרות חקלאיות – ברזל, ציוד חפירה, צינורות, חומרי בנייה, כיסויי חממות וצינורות ששימשו לבניית מוצבי חמאס ולחפירת מנהרות. בכיר בחמאס אמר כי הפרשה מוכיחה שישראל נמצאת כל הזמן במתח של איזון בין מתן האפשרות לארגונים בינלאומיים לשקם את הרצועה לבין הסיכון שחלק מהכסף והציוד מגיע בסוף לזרוע הצבאית של חמאס.

החשוד אמר כי "הסיוע ההומניטרי שהוענק בפועל ניתן כמעט באופן מוחלט רק לפעילי חמאס ולבני משפחותיהם - בניגוד לנהלים הרשמיים". במהלך החקירה התגלה מידע רב על גורמים נוספים בעזה שניצלו את עבודתם באו"ם ובארגוני סיוע כדי לסייע לחמאס. "מדובר בחקירה משמעותית וחשובה הממחישה את הניצול הציני והבוטה של כספי ומשאבי ארגוני הסיוע". עוד טענו בשירות הביטחון כי בדרכים אלו "חמאס מביא במו ידיו לפגיעה באוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה ומבטא בכך סדר עדיפויות עגום והרסני כלפי רצועת עזה".

השר ארדן: "קשר בין ארגוני טרור לארגוני דה-לגיטימציה"

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן טען כי ״הפרשה שהותרה לפרסום היום, חושפת את רשת הקשרים בין החמאס לבין סניף עזה של הארגון הבינ"ל ההומניטארי, World Vision ומצביעה על תופעה עליה אנו מתריעים מזה זמן. בין ארגוני טרור לבין ארגוני דה-לגיטימציה הפועלים נגד מדינת ישראל, ישנם קשרים ענפים- אידיאולוגיים וכספיים".

השר שיבח את השב"כ על הפעולות שהביאו למעצרו של החשוד והוסיף: "לשמחתי, אנו עדים לאחרונה להצלחת המאמץ המתמשך להסביר לקהילה הבינ"ל את המטרות המשותפות של הטרור והדה-לגיטימציה. התוצאות בשטח מתחילות להיות מוחשיות ובעלות השפעה מצטברת. כך בשנה האחרונה אנו עדים לגל חקיקות נגד חרמות בארה"ב ובריטניה, פעילי BDS הורשעו בצרפת, וחשבונות בנק של גורמי BDS נסגרו בגרמניה, אוסטריה ובריטניה".