מרתון פיתוחים מיוחד
מרתון פיתוחים מיוחד | צילום: דו"צ

כוונת לנשק שחוזה פגיעה מדויקת, משקפי מציאות רבודה למניעת פיגועים ומערכות התרעה מיוחדות. כל אלו הן רק חלק מהרעיונות שהוצגו במסגרת מרתון החשיבה הטכנולוגי שקיים חיל התקשוב בצה"ל יחד עם אוניברסיטת בן גוריון שבנגב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת המרתון הטכנולוגי, ההאקתון, לקחו חלק עשרות צוערים טכנולוגים, בהם מהנדסים, תכניתנים ומגני סייבר מההשלמה הטכנולוגית של קורס הקצינים בבה"ד 7. המרתון התקיים בשיתוף פעולה עם מרכז החדשנות BaseCamp הפועל בפארק ההיי-טק גב ים נגב שבבאר שבע.

במסגרת המרתון, הצוערים חולקו לקבוצות ובמשך 48 שעות התחרו ופיתחו יישומים שונים שיתנו מענה לצרכים מבצעיים של מערכת הביטחון. היישום שהוכרז כמנצח יפותח בהמשך במטרה להשתלב בפעילות המבצעית הצה"לית.

שיתוף פעולה בין צה
שיתוף פעולה בין צה"ל לאוניברסיטת בן גורי | צילום: דו"צ

בין הפיתוחים שהוצגו בכנס היתה מערכת שמשגרת התראה למערכות בקרה על הכנסתם של טלפונים ניידים לדיונים מסווגים שמתקיימים במערכת הביטחון. מערכת אחרת נוגעת לסביבה קרבית יותר, במסגרתה תוצב כוונת מיוחדת על כלי נשק, שמצליחה לחשב את תנאי השטח ולחזות פגיעה מדויקת. רעיון נוסף שעלה - משקפי מציאות רבודה, שמזהים כוונה לביצוע פיגועים במעברים על בסיס מידע מרשתות חברתיות ומשיכת מידע בזמן אמת על האדם החשוד.

"חדשנות, מקצוענות ושיתוף פעולה"

"הרעיון לשלב 'האקתון' בהשלמה הטכנולוגית של בה"ד 7 נולד כדי להשיג מספר מטרות", הסביר מפקד ההשלמה הטכנולוגית בבה"ד 7 נמרוד פוקשניא. "המטרה הראשונה: יצירת פלטפורמה שתדגיש ערכים שחשוב לנו לפתח בקצינים שלנו ומהווים בסיס לכל הקאתון: חדשנות, מקצוענות, יוזמה ושיתוף פעולה. המטרה השנייה: העברת המסר בדבר מעבר אגף התקשוב דרומה".

בקרוב במחסום? משקפי מציאות רבודה
בקרוב במחסום? משקפי מציאות רבודה | צילום: דו"צ

"כשפנו אלינו עם היוזמה הזאת ראינו מיד כיצד הערכים של שיתוף פעולה טכנולוגי אזרחי המשולב יחדיו עם פעילות המגזר הביטחוני לצד מעבר היחידות הטכנולוגיות של צה"ל לנגב יכולים לבוא לידי ביטוי באירוע מסוג זה", הסביר עוזי צוובנר, מייסד ויו"ר מרכז החדשנות BaseCamp. "קורה כאן משהו ייחודי והכוח שלנו הוא בשיתופי הפעולה הייחודיים והאיכותיים המתרחשים כאן בפארק".