חי: ועדת חוץ וביטחון נפרדת מהרמטכ
הרמטכ"ל: "מינוי הרב עומד בעינו" | צילום: פלאש 90, חדשות

אחר הצהריים (רביעי) הסתיימה הפגישה בין הרמטכ"ל איזנקוט לבין הרב אייל קרים, המיועד לתפקיד הרב הצבאי הראשי. איזנקוט זימן את הרב קרים לפגישה בעקבות הסערה שעוררו התבטאויות עבר שלו ושצוטטו בימים האחרונים בכלי התקשורת. בסיומה של הפגישה הבהיר איזנקוט כי הוא עומד מאחורי המינוי וכי הרב אל"מ אייל קרים והוא עומד מאחורי המינוי.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אל"מ קרים הבהיר במהלך השיחה את כלל הסוגיות שעלו בימים האחרונים וכן סוגיות נוספות, והבהיר מעל לכל ספק כי הוא וכלל חיילי צה"ל כפופים באופן מלא לפקודות הצבא ולרוח צה"ל", נמסר בתום הפגישה. "הרב קרים התחייב כי הוא באופן אישי והרבנות בראשותו יכבדו כל אדם באשר הוא אדם, ללא הבדלי דת, גזע והעדפה מינית".

"הרמטכ"ל ציין כי הוא מסתייג ואינו מסכים לניסוח שעלה בדבריו של אל"מ קרים, כפי שפורסמו בשנים בהן היה אזרח וציין כי דברים אלו אינם עולים בקנה אחד עם ערכי צה"ל והאופן שבו הוא רואה את צה"ל תחת פיקודו", נמסר עוד. "יחד עם זאת, הרמטכ"ל התרשם כי הרב הבהיר את כל הסוגיות".

הרב אייל קרים
הרב אייל קרים | צילום: במחנה

על פי ההודעה, במהלך השיחה בין השניים הביע הרב קרים "צער עמוק במידה וחייל או חיילת נפגעו". עוד ציינו בדובר צה"ל כי פעילותו של הרב בעשור האחרון אפשרה שירות משותף לגברים ולנשים בצה"ל. "אל"מ קרים הדגיש כי הוא רואה חובה וצורך בגיוס נשים לצה"ל".

"הרב לא חוזר בו משום אמירה"

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, בירך את הרמטכ"ל על החלטתו לעמוד מאחורי מיניו של הרב קרים. "אני מברך את הרמטכ"ל על החלטתו האמיצה לעמוד איתן אחרי מינויו של הרב איל קרים, אין ספק שמדובר במינוי ראוי ביותר", מסר, "אני בטוח שהרב קרים כרבצ"ר ישכיל להתחבר אל כל חיילי וחיילות צה"ל על כל גווניהם ויהווה עבורם דמות חינוכית ומנהיגותית". מוקדם יותר היום התייחס סגן השר למחלוקת סביב דברי הרב קרים וטען כי הרב הבהיר את הדברים אתמול בשיחה עם ראש אכ"א. "הדברים הוצאו מהקשרם", אמר בן דהן. "מהמכלול השלם של התשובה ניתן להבין שהוא לא פסק הלכה למעשה". 

מקורביו של הרב קרים אמרו היום לחדשות 2 Online כי "הרב לא חוזר בו משום אמירה". בסביבתו ניסו להבהיר את עמדתו: "מחבל, כל עוד שהוא שמסכן חיים ייהרג - זו הפקודה הצבאית והמוסרית". עוד הדגישו מקורבי הרב קרים כי הוא "יפעל לחינוך החיילים על פי ערכי צה"ל, שאלו הם גם ערכיו כמפקד, לוחם וכרב".

אתמול פורסמו תשובות נוספות של הרב קרים במדור השו"ת של אתר "כיפה", הפופולרי במגזר הדתי-לאומי: ב-2003 אמר קרים כי "אין לנהוג במחבלים כבני אדם שהרי הם 'חיות' ופועל לגביהם הכלל שציינת כל המרחם על אכזרים סופו להתאכזר על רחמנים", כתב הרב. הוא הוסיף: "מחבלים מתאבדים שנפצעו יש להרוג".