אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
"התלונות נמצאו ללא ביסוס" (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

הפרקליט הצבאי הראשי החליט לסגור 14 תיקים וחקירות שהתנהלו בעקבות תלונות שהוגשו נגד צה"ל במקרים שונים במהלך מבצע צוק איתן. החלטת הפרקליט הצבאי, תא"ל שרון אפק, התקבלה לאחר שב-14 התלונות שהוגשו - לא נמצא ביסוס לטענות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

החקירה כללה מפגשים עם המתלוננים עצמם או עם עורכי דינם מעזה. היא אף כללה איסוף מידע מכל מקור אפשרי, לרבות צילומי אוויר, יומני מבצעים ועדויות החיילים שהיו בשטח.

התלונות שנחקרו מייחסות לחיילים ולמפקדים פעולות שהביאו להרג אזרחים, אך פעולות אלו כאמור נבדקו ונמצאו ללא ביסוס. הבדיקות מלמדות שמקרי המוות אכן התרחשו, אך לא היה בהם יסוד פלילי או רשלני. באחד מהמקרים הללו, נפגעו אזרחים ששהו במפקדת חמאס, מבלי שבצה"ל ידעו על נוכחותם במקום.

אילוסטרציה - למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: ניר גל, דובר צה"ל, חדשות)
"לא נמצא יסוד פלילי או רשלני" (ארכיון) | צילום: ניר גל, דובר צה"ל, חדשות

במקרה אחר שנסגר, בוצע ירי אווירי לעבר חוליה שברחה באופנועים לעבר שטח בנוי, אלא שבזמן הירי לא נראו אזרחים במצלמות. בתלונה נוספת על ירי מרגמות שבמהלכו נפגעו אזרחים נמצא שמי שביצע את הירי הם דווקא אנשי חמאס, ואף על פי כן התלונה הוגשה למצ"ח.

במהלך הבירורים נאסף מידע גם מארגונים בינלאומיים שהציגו את המידע הרלוונטי שהיה ברשותם. עדיין נותרו אירועים נוספים שטעונים בירור, ועיקרם בפעילות שהתבצעה בסג'עייה וברפיח שמצויה בבדיקה.