הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר היום (שלישי) במלאות עשור למלחמת לבנון השנייה אמר כי הסיבה המרכזית לשקט בגבול הצפון, הן תוצאותיה של המלחמה, על אף הביקורת הציבורית שספגה. "יכולת המודיעין השתפרה", אמר הרמטכ"ל שהדגיש כי חיזבאללה מורתע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הרמטכ"ל פירט שני הפרמטרים הנחוצים לדעתו בכדי לערוך שיפוט נכון של תוצאות או ניצחון במלחמה. "הפרטר הראשון - עמידתו של צה"ל עמד במטרות המלחמה, שהדרג מדיני הגדיר לו או שהוא הגדיר לעצמו באישור הדרג המדיני". הסביר. "הפרמטר השני: האם שופר מצבה האסטרטגי של מדינת ישראל לאורך זמן".

"אנחנו בעשור של שקט והרתעה בצפון", הוסיף איזנקוט. "אני שומע הרבה מאוד תיאוריות על הסיבה למה הושג השקט הזה. ישנם לו שמתארים את הפיצול בסוריה, או התרחשויות כאלה ואחרון. אין לי ספק שהסיבה המרכזית למציאות שנוצרה בעשור האחרון היא הפעלת הכוח ותוצאות המלחמה".

"את המושג הכרעה צריך לפרוט נכון", המשיך. "לא מדובר בנטילת כוח הרצון והיכולת של ארגון חיזבאללה נגד מדינת ישראל". הרמטכ"ל אף התייחס לשיפור ביכולת של צה"ל בתיאום בין הכוחות בשטח וכן לשיפור ביכולות המודיעין.

"ההרתעה של צה"ל היא גבוהה מאוד במרחב ובעיקר מול החזית הלבנונית", טען איזנקוט. "יש לנו יתרון מוחץ על יריבנו ביכולת לתקוף היקף מטרות גדול בלוח זמנים קצר. אם נידרש למלחמה נוספת ברמה האסטרטגית הניצחון - ייגזר על פי עמידתנו כצבא במטרות המלחמה שיוגדרו לנו או שאנחנו נגדיר לעצמנו".