במהלך השבוע, עלה שוב לכותרות נושא המאחזים הבלתי חוקיים. השר ליברמן אמר כי אין שום סיכוי למנוע את פינויו של עמונה, זאת בהתאם להחלטת בג"ץ. אלא שמאחורי כל מאחז שכזה, עומדת שיטה שמטרתה לבצע בנייה בלתי חוקית בשטחים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כך למשל, הרב מנחם בן שחר, מחנך מוערך, פעיל פוליטי ידוע המנהל את ישיבת "עוד יוסף חי", מספר איך הוא מארגן בפגישה פשוטה בנייה של מאחז - תמורת כסף. "אני יכול להגיד למישהו 'תביא כך וכך כסף' ואני בונה בית חדש", נשמע הרב בהקלטה. "כבר בנינו בשטיה הזו של תרומות בתמורה לבנייה בהרבה יישובים. ביצהר, עדי עד, אני אישית בגבעת רונן".

לדבריו אנשי השטח נמצאים בקשר טוב עם צה"ל, שהורס את המאחזים רק כשניתנת הוראה בנושא. "אנחנו בקשר טוב עם הצבא. הצבא לא אוהב להרוס. לפעמים כשאין ברירה ומורידים לו איזה הוראה. גם אז מורידים איזה מחסן. תשמע התפקיד שלו זה לשמור על החיים של היהודים אז אנחנו בקשר טוב איתו, אנחנו אותו העם".

"בקרוב: 'תורת המלך 2'"

את בן שחר פגשנו בטענה שאנחנו רוצים לתרום למאבק על ארץ ישראל השלמה ולישיבה אותה הוא מנהל. בראש ישיבת "עוד יוסף חי" עומדים שניים: הרב יצחק גינזבורג מחבר החוברת "ברוך הגבר" שראתה אור אחרי הטבח במערת המכפלה, בה טען שנקמה היא תגובה טבעית וספונטנית. הגורם השני הוא הרב יצחק שפירא מחבר תורת המלך שעוסק בהלכות הריגת גויים. הרב נחקר בעבר בחשד להסתה וכל עותקי הספר נגנזו, עכשיו יוצאת המהדורה השנייה - תורת המלך 2.

החוק האירי נגד ההתנחלויות (צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ, חדשות)
מאחז עמונה, ארכיון | צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ, חדשות

בשיחה עמו הודה בן שחר כי בעתיד תראה אור המהדורה המחודשת של הספר. "משום מה התנפלו על הספר הקודם ובסוף התיק נסגר. עוד מעט ייצא עוד ספר", אמר. "גם הוא נכתב ע"י הרב שפירא, אך לא על אותן הסוגיות. פרק ב' יעסוק בשלטון בישראל, במלכות. הסגנון אותו סגנון".

בהמשך הסביר בן שחר על הפרוצדורות בדרך להקמת המאחז. " משהו שמחוץ לאדמות, זה פחות חוקי... אבל בכל מקרה זה ארץ ישראל ומי שרוצה לבנות שם יכול", טען. "המנהל אזרחי, כידוע לנו, לא בא למחרת בבוקר והורס אבל לעולם לא תוכל לדעת. ואני לא מסתיר את זה, אני אומר את זה גם לאנשי החוק והשוטרים. כל עוד המדינה לא עושה כאן דברים חוקיים אז היא יוצרת וואקום ויהיו דברים לא חוקיים".

מנחם בן שחר, מנהל ישיבת עוד יוסף חי מסר בתגובה: "הכתבה ערוכה מגמתית ומלאה באי דיוקים. ביום בו אולפן שישי יעסוק בבנייה הבלתי חוקית של הערבים והבדואים - אשמח להתייחס בהרחבה".