שחרור האסירים בדרך (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

מאות אסירי חמאס שמוחזקים בבתי הסוהר נפחא ואשל פוזרו ביומיים האחרונים בבתי סוהר ברחבי הארץ בעקבות מידע מודיעיני על כך שהם מכווינים טרור מתוך תאיהם בכלא. בעקבות הפעולה הדרמטית של שירות בתי הסוהר הכריזו 300 אסירים על שביתת רעב וקיים חשש ממחאה אלימה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

שלשום פורק אגף חמאס בכלא נפחא וכל 116 האסירים באגף פוזרו בבתי סוהר אחרים. מדובר בבכירי המחבלים הכלואים בישראל. במקומם הוכנסו אסירים שהובאו מבתי כלא אחרים. אתמול בוצעה פעולה זהה בכלא אשל, כשכל 140 האסירים באגף חמאס הוצאו מהמקום והועברו לכלא אוהלי קידר, וזאת בעקבות מידע שהגיע על טלפונים סלולריים שהוכנסו לכלא וכן על חומרים בעלי ערך מודיעיני שהאסירים צברו. האסירים צפויים לחזור לכלא אשל בתוך 7-10 ימים, עם תום חיפושים דקדקניים בכל התאים.

כלא אשל, ארכיון (צילום: פלאש 90 \ moshe shai)
כלא אשל | צילום: פלאש 90 \ moshe shai

שתי הפעולות בוצעו במהלך בזק, בתוך יממה אחת, על ידי יחידות עילית של שירות בתי הסוהר. פינוי האסירים מתאיהם לווה בהתנגדות אלימה ובניסיון של האסירים לפגוע בכוחות. בעקבות הפינוי הכריזו כ-300 אסירים על שביתת רעב, בהם גם מנהיג אסירי חמאס בכלא מוחמד ארמאן, שנגזרו עליו 36 מאסרי עולם והיה אחראי בין היתר לפיגוע בקפה מומנט בירושלים ב-2002.

ממכשירי הטלפון וחומרים אחרים שנתפסו עולה כי מתוך כותלי בית הסוהר בוצעה הכוונה של פעילות טרור. גורם בכיר בשירות בתי הסוהר הביע חשש כבד ממחאה אלימה באגפי חמאס בבתי הסוהר השונים. כבר כעת קוראים האסירים הביטחוניים למנהיגי חמאס להגיב "ברחוב" על הפעילות הדרמטית בבתי הסוהר.

פעילות דרמטית של שירות בתי הסוהר (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
פעילות דרמטית של שירות בתי הסוהר | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

הפעילות הדרמטית בוצעה באישור ובהנחיית נציבת שירות בתי הסוהר, לאחר אישור מהדרג הפוליטי. רק לאחרונה הועבר מפקד כלא נפחא יוסף איבגי מתפקידו, חמישה חודשים בלבד לאחר שמונה. האסירים הביטחוניים טענו כי מחאתם בעקבות ניסיונו להקשיח את תנאיהם היא שהובילה להדחתו. איבגי מונה למפקד יחידת נחשון.