כלא אשל, ארכיון (צילום: פלאש 90 \ moshe shai)
כלא אשל | צילום: פלאש 90 \ moshe shai

הצעד החדש נגד אסירי חמאס שמעודדים טרור: בתי הסוהר בהם מוחזקים אנשי חמאס יעברו בקרוב מיסוך, שימנע מהאסירים להוציא שיחות באמצעות הטלפונים שמוברחים לתוך הכלא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

ההחלטה התקבלה לאחר שבשירות בתי הסוהר הפנימו כי כל האמצעים שננקטו עד כה למאבק בהחדרת הטלפונים הסלולריים לכלא לא צלחו והתופעה רק החמירה: חלק מהאסירים המשיכו להכווין טרור מתוך התאים.

נציבת שירות בתי הסוהר עופרה קלינגר הגישה תכנית חדשה לשר לביטחון פנים ארדן, שהחליט לאשר את המהלך: מדובר ברכישת ארבע מערכות של חוסמי תדרים בעלות של 12 מיליון שקלים.

בשלב ראשון המערכות המתקדמות יוצבו בכלא נפחא ובכלא אשל, בשלב הבא בשני בתי סוהר נוספים ולאחר מכן אולי במתחמי כליאה נוספים. מדובר במערכות שמנטרלות לחלוטין את רשתות הסלולר בתוך התמקדות על תאי שטח - כך שהסוהרים יוכלו לבצע שיחות טלפון. מטרה נוספת של המהלך היא למנוע תיאום בין אגפים שונים לבין מנהיגי האסירים, ולבלום בכך אפשרות התססה.

האסירים איימו בשביתת רעב - ונסוגו

בסוף השבוע הודיעו כ-300 אסירי חמאס, שהכריזו קודם לכן על שביתת רעב במחאה על הצעדים להפרדה בין האסירים, על סיום השביתה. בשב"ס הדגישו אז כי "אין שום הבנות" וציינו שהאסירים הביטחוניים סיימו את המחאה ללא תנאים או סיכומים מוקדמים.

המתיחות מול האסירים נבעה מהצעדים שנקט שב"ס, בעקבות מידע לפיו האסירים עסקו בפעולות הכוונת טרור. אחד האסירים שהוביל את השביתה בעקבות הצעדים היה מנהיג אסירי חמאס בכלא מוחמד ארמאן, שנגזרו עליו 36 מאסרי עולם והיה אחראי בין היתר לפיגוע בקפה מומנט בירושלים ב-2002.

הפעילות הגיעה לשיאה בפריצה מפתיעה לאגף אסירי חמאס בכלא "נפחא", שבוצעה על ידי עשרות אנשי יחידת "מצדה" של שירות בתי הסוהר. במהלך המבצע שהתקיים ביום שלישי פונה האגף בו מוחזקים אסירי הארגון בבית הסוהר.

בתיעוד המבצע נראים אנשי היחידה, בשיתוף כוחות ממחוז דרום בשב"ס וסוהרי ביטחון בכלא "נפחא", כשהם נכנסים עם אפודים וציוד רב לאגף האסירים, בכדי לפנותו מהכלואים היושבים בו. בסרטון נראים הכוחות מוצאים את האסירים מתאיהם, ולאחר מכן מפנים ציוד חשוד שהיה בתוך התאים.

הציוד שנתפס בתאים
הציוד שנתפס בתאים | צילום:

במסגרת המבצע פורק אגף חמאס בכלא "נפחא" וכל 116 האסירים באגף פוזרו בבתי סוהר אחרים, זאת בעקבות מידע מודיעיני על כך שהם מכווינים טרור מתוך תאיהם בכלא. מדובר בבכירי המחבלים הכלואים בישראל. במקומם הוכנסו אסירים שהובאו מבתי כלא אחרים.

יום לאחר מכן בוצעה פעולה זהה בכלא "אשל", כשכל 140 האסירים באגף חמאס הוצאו מהמקום והועברו לכלא אוהלי קידר, וזאת בעקבות מידע שהגיע על טלפונים סלולריים שהוכנסו לכלא וכן על חומרים בעלי ערך מודיעיני שהאסירים צברו. האסירים צפויים לחזור לכלא אשל בתוך 7-10 ימים, עם תום חיפושים דקדקניים בכל התאים.

שתי הפעולות בוצעו במהלך בזק, בתוך יממה אחת, על ידי יחידות עילית של שירות בתי הסוהר. פינוי האסירים מתאיהם לווה בהתנגדות אלימה ובניסיון של האסירים לפגוע בכוחות. ממכשירי הטלפון, כרטיסי הסים והחומרים האחרים שנתפסו עולה כי מתוך כותלי בית הסוהר בוצעה הכוונה של פעילות טרור.

טלפונים וכרטיסי סים מהכלא
טלפונים וכרטיסי סים מהכלא | צילום:

הפעילות הדרמטית בוצעה באישור ובהנחיית נציבת שירות בתי הסוהר, לאחר אישור מהדרג הפוליטי. רק לאחרונה הועבר מפקד כלא נפחא יוסף איבגי מתפקידו, חמישה חודשים בלבד לאחר שמונה. האסירים הביטחוניים טענו כי מחאתם בעקבות ניסיונו להקשיח את תנאיהם היא שהובילה להדחתו. איבגי מונה למפקד יחידת נחשון.