תומכיו פעלו נגד ההפגנה? גופשטיין (צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדל)
פועל במסגרת החוק. בנצי גופשטיין, ארכיון | צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדל

לא ניתן להוציא את ארגון הימין הקיצוני להב"ה אל מחוץ לחוק – כך קובע השב"כ בחוות דעת שהעביר לבקשת שר הביטחון משה בוגי יעלון, שפיה אין די ראיות ועדויות משפטיות כדי להכריז על הארגון ועל פעילותו כבלתי חוקיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חוות הדעת הוגשה במענה לבקשתו של השר יעלון לפני כשבעה חודשים לבחון את חוקיות הארגון ואת התארגנותו, זאת בעקבות הצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים בידי שניים מפעיליו. לצד הנימוק כי תשתית הראיות והעדויות שנאספו בחודשים האחרונים נגד הארגון אינה מספקת, הבהירו בשב"כ כי ראיות נוספות שייאספו בעתיד יביאו לבחינה מחודשת של עמדתם.

בעקבות פיגוע הדקירה הקטלני במצעד הגאווה ורצח התינוק הפלסטיני עלי דוואבשה בכפר דומא בשבוע שעבר, הנחה יעלון את מערכת הביטחון לנקוט אמצעים תקיפים נגד חשודים בפשעי שנאה – לרבות ביצוע מעצרים מנהליים.

מאיר אטינגר בריאיון מיוחד (צילום: אהוד אמיתון - סוכנות תצפית)
יעד מספר 1 של החטיבה היהודית בשב"כ, אטינ | צילום: אהוד אמיתון - סוכנות תצפית

 

בתוך כך, תבקש הבוקר (שלישי) המשטרה מבית משפט השלום בנצרת להאריך את מעצרו של מאיר אטינגר, נכדו של מייסד תנועת "כך" הרב מאיר כהנא, שנעצר אמש. אטינגר, שנחשב ליעד מרכזי של החטיבה היהודית בשב"כ, חשוד בפעילות ימין קיצוני - בין היתר במעורבות בהצתת כנסיית "הלחם והדגים" בכנרת.

כמו כן, הוא ייחקר בעניין שריפת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא. על פי ההערכות צפויים להתבצע מעצרים נוספים של פעילי ימין.

יעד מרכזי מסוכן

אטינגר נחשב לאחד היעדים המרכזיים בימין הקיצוני ולאחת הדמויות הבולטות והמסוכנות ביותר, לפי מערכת הביטחון, בקרב נוער הגבעות. מעצרו הוא חלק מדף מסרים חדש של מערכת הביטחון כלפי אותם עשרות, אולי מאות בני נוער, המכונים "נוער הגבעות" מסר לפיו כללי המשחק השתנו.

פרקליטו טען כי מדובר במהלך יח"צני בלבד של מערכת הביטחון, שנדרשת בשעה זו לספק תוצאות. ייתכן מאוד שבשלב הבא נראה את מערכת הביטחון נוקטת בקו החדש והתקיף יותר של "טרטור" דמויות בולטות וצעירים מקרב אותה אוכלוסיה, כפעולות מניעתיות וכניסיון להרגיע את השטח, תוך הפעלת לחץ על כל גורמי ההשפעה בקרב הימין הקיצוני.