פרסום ראשון: המשטרה הצבאית החוקרת פתחה בחקירת התקרית בבית פוריק שבה תועדו חיילי צה"ל שוברים מצלמות של עיתונאים ביום שישי האחרון. סגן מפקד הפלוגה חשוד בתקיפה, שיבוש והשמדת ראיות ומעורבות בירי שהוביל לחבלה - כך נודע הערב (רביעי) לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היום נחקר באזהרה במשך שעות ארוכות סגן מפקד הפלוגה, קצין בדרגת סגן, שהיה המפקד הבכיר באירוע והושעה בעקבות המקרה. הוא נחקר על ידי חוקרי ימ"ר מרכז של מצ"ח במשך כעשר שעות. במקביל, סנגוריו פנו לבית הדין הצבאי בבקשה להטיל צו איסור פרסום על שמו.

תיעוד שבירת המצלמה על ידי החייל
שתי מצלמות הושלכו בכוח לקרקע - ורוסקו | צילום:

העיתונאים של סוכנות הידיעות הצרפתית AFP טענו כי הותקפו על ידי מספר חיילי צה"ל כשביקשו לסקר מחאה פלסטינית סמוך לכפר בית פוריק, הסמוך לשכם. בתיעוד התקרית, שפרסמה סוכנות ידיעות פלסטינית, נראה אחד החיילים של הכוח לוקח מאחד העיתונאים את המצלמה - משליך אותה ומנפץ בחוזקה על הקרקע.

בהמשך הסרטון נראה חייל נוסף יוצא מרכב הסיור הצבאי - ניגש לעמיתו הפלסטיני של העיתונאי שמצלמתו נופצה - ושובר גם את המצלמה השנייה שהייתה ברשות הצוות. בצה"ל אמרו לאחר התקרית כי מדובר באירוע חריג וכי מפקד הכוח לא התנהג בהתאם למצופה ולכן הושעה מפעילות.

אין תמונה
עו"ד בני קוזניץ

"החייל היה כל כך אלים"

סנגוריו, עורכי הדין עידן פסח ובני קוזניץ, ממשרד כץ, קוזניץ, פסח ושות', מסרו בתגובה: "אנו מצרים על כך שצה"ל נכנע ללחצים מגורמים עויינים ופתח בחקירה מיותרת בגין אירוע מבצעי שבו סיכנו העיתונאים את חיי הכוח הצבאי ואת פעילותו. במקום להעניק צל"ש למפקד הכוח שחתר להצלת חיי אדם, מוצא עצמו הקצין נתון לחקירה פלילית מוזמנת. אנו נילחם על חפותו של הקצין ונוכיח כי פעל כשורה והציל במעשיו חיי לוחמים במהלך הפרת סדר אלימה".

עורך הדין עידן פסח (צילום: www.army.co.il)
עו"ד עידן פסח | צילום: www.army.co.il

אנדראה ברנרדי, אחד הצלמים שהותקף על ידי החיילים, שחזר את האירוע בשיחה עם חדשות 2: "הגענו מאחורי החיילים לאחר שעזבנו את המכונית, הלכנו מאחורי החיילים והם לא אמרו כלום. הם פשוט באו אלינו והכו את המצלמה של הכתב. אז אמרתי לחייל:'היי, אנחנו עיתונאים! אתן לך את המסמכים שלי' והחייל בא אליי ואמר לי: 'שתוק, בן זונה! צא מפה! זו המדינה שלי!' והוא שבר את המיקרופון של המצלמה שלי".

"הוא היה כל כך אלים ואני שמח שלא אמרנו כלום או הגבנו, כי אני בטוח שזה היה נעשה גרוע עוד יותר", הוסיף. "אתה לא רוצה למצוא את עצמך עם אקדח מכוון לפרצוף".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני