מחנה 80
מחנה 80 | צילום:

חיילת בעלת הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) שבאה לידי ביטוי באובססיה לניקיון לקתה החודש בהתקף חרדה בעקבות לכלוך אליו נחשפה לאחר שהועברה לבסיס הטירונות מחנה 80. היא פנתה לקצין פניות ציבור כדי לעבור לבסיס שמתאים יותר למצבה. משפחתה מלינה על היחס לו זכתה אך בצה"ל אומרים: היא טופלה באופן הולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בצעירותה סבלה החיילת מההפרעה ופנתה לטיפול. בשנים האחרונות התסמינים נעלמו - אך שבו עם הגעתה לבסיס. בימים הראשונים היא ניסתה להתמודד עם הבעיה, אך נקלעה למצב חרדתי לאחר שלא הייתה מסוגלת להשתמש בשירותים ובמקלחות, וזאת לטענתה בשל הלכלוך וריח הביוב. לאחר כשבוע מצבה החמיר והיא חוותה התקף חרדה שלווה במצוקה נשימתית ודופק מהיר.

לאחר שקיבלה שלושה "גימלים" היא הגיעה עם אביה לבסיס כדי להציג מסמכים רפואיים למפקדת המחלקה, בהם פירוט על מצבה, אך זו, לטענת המשפחה, לא התפנתה אליהם "מטעמי לוחות זמנים" אלא רק לאחר שעות ארוכות.

החיילת ניגשה לפסיכיאטר אזרחי, שקבע כי היא נמצאת במצוקה אמיתית, ועצם שהותה במחנה רק תחמיר את מצבה, ועל כן המליץ על טיפול תרופתי ועל הפניה לפסיכיאטר. "מומלץ מאוד שתוכל ללכת לשירותים נקיים יותר מאלו שבמגוריה ככל שתצטרך", כתב הפסיכיאטר. "נדרשת הבנה של סגל הפלוגה על מנת לאפשר לה התמודדות מיטבית".

רוצה להישאר בצבא

בין היתר היא גם הופנתה לקצינת בריאות נפש בבסיס, שהעניקה לה אפשרות להגיע לשירותים ולמקלחת לפני הבנות האחרות. ההקלות אומנם סייעו לה, אך לדבריה, היא עדיין חשה במצוקה ולכן מבקשת לעבור לבסיס נקי יותר.

"יודגש כי אין החיילת מבקשת להשתחרר מצה"ל אלא בקשתה הינה טיפול רפואי לאור מצבה הרפואי והתאמת ביצוע הטירונות למצבה הרפואי", כתב עורך הדין יוסף יצחק, בא כוחה של משפחת החיילת, לקצינת פניות הציבור.

גורמים צבאיים אמרו כי הבסיס המדובר נמצא בהליך שיפוץ, וכי האינסטלציה במתחם בו החיילת שהתה שופצה ממש לפני זמן קצר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מבדיקת הטענות עולה כי החיילת טופלה באופן הולם וראוי על ידי מפקדיה והגורמים המקצועיים הרלוונטיים. מטעמי צנעת הפרט אין בכוונתנו לפרט אודות הטיפול בחיילת".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני