מאיר אטינגר בריאיון מיוחד (צילום: אהוד אמיתון - סוכנות תצפית)
אטינגר נעצר, ארכיון | צילום: אהוד אמיתון - סוכנות תצפית

שוטרים של מחוז ש"י דפקו היום על דלת ביתו של מאיר אטינגר, פעיל הימין הקיצוני, שזומן בימים האחרונים מספר פעמים לחקירה, הם העבירו אותו תחת צו מעצר לידי השב"כ. אטינגר נחשב לאחד היעדים המרכזיים בימין הקיצוני ולאחת הדמויות הבולטות והמסוכנות ביותר, לפי מערכת הביטחון, בקרב נוער הגבעות. מעצרו הוא חלק מדף מסרים חדש של מערכת הביטחון כלפי אותם עשרות, אולי מאות בני נוער, המכונים "נוער הגבעות" מסר לפיו כללי המשחק השתנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אטינגר בן ה-24, נחקר בחשד לקשירת קשר לביצוע פשע, אולם חשוב להדגיש, הוא אינו חשוד במעורבות בהצתה בכפר דומא, שגבתה את חייו של התינוק הפלסטיני עלי דוואבשה, שהוריו ואחיו עדיין מאושפזים בבית החולים במצב קשה. מעצרו נועד לגרום לרעידות אדמה ראשונות בהנהגת נוער הגבעות. בחקירתו ינסו חוקרי השב"כ ככל הנראה לדלות ממנו מידע ופרטים על מעורבים באירועים האחרונים ועל התארגנויות עתידיות.

פרקליטו טען כי מדובר במהלך יח"צני בלבד של מערכת הביטחון, שנדרשת בשעה זו לספק תוצאות. ייתכן מאוד שבשלב הבא נראה את מערכת הביטחון נוקטת בקו החדש והתקיף יותר של "טרטור" דמויות בולטות וצעירים מקרב אותה אוכלוסיה, כפעולות מניעתיות וכניסיון להרגיע את השטח, תוך הפעלת לחץ על כל גורמי ההשפעה בקרב הימין הקיצוני.

אטינגר הוא נכדו של מייסד תנועת "כך", הרב מאיר כהנא. גילו הצעיר אינו מסגיר את פועלו הרב בשנים האחרונות בתנועות הימין הרדיקלי. לפני מספר שנים הוא חבר לנערי הגבעות, בשנת 2011 הוא פרץ לראשונה לקבר יוסף בשכם לאחר שכניסתם למקום סורבה. הוא המשיך בשורה של פעולות שאינן פליליות באיו"ש, עד שלפני שלוש וחצי שנים נכלא במסגרת "פרשת המרגלים".

אטינגר הורשע אז באיסוף ומסירת מידע על כוחות צה"ל, זאת על מנת לנסות ולפגוע באפשרות של פינוי מאחזים בלתי חוקיים על ידי מערכת הביטחון. הוא שוחרר לאחר חצי שנה מהכלא. בשנת 2014 היה חלק מקבוצת הנערים שנכנסה לכפר הפלסטיני כוסרא, אך נתפסה על ידי התושבים המקומיים. כשהם מושפלים, מוכים וגם מתועדים - הוחזרו אטינגר וחבריו לידי כוחות הביטחון.

לפני כחצי שנה הוחלט בשב"כ להרחיק את אטינגר באמצעות צו מנהלי משטחי יהודה ושומרון וכן מירושלים למשך שנה, הגבלה נוספת שהוטלה עליו היא שהות לילית בביתו, בשל כך הוא החליט לעבור לצפת. אולם בעצמו טען, בבלוג שאותו הוא מנהל ברשת, שהדבר לא מנע ממנו להמשיך בפעילותו.

לאחרונה נטען כי עמד בראש התארגנות לפגוע בכנסיות, על כך כתב בבלוג: "ת'אמת לא יודע מה הם רצו שם בשב"כ שאני יארגן, ובטח כדאי שיחפשו אנשים אחרים שיתנדבו לתפקידים שהם צריכים עבור ההצגה לתקשורת, אבל הדחף הזה של השב"כ לייצר אווירה ולהמציא מיצגים כאילו יש איזו 'התארגנות' שהוא חשף, מסביר לנו היטב את מה ששם בשב"כ מבינים כל כך ומפחדים ממנו כל כך".

עוד כתב אטינגר: "את האמת צריך להגיד - אין שום התארגנות טרור, אבל כן יש המון המון יהודים, הרבה יותר ממה שחושבים, שסולם הערכים שונה לחלוטין מזה של בג"ץ או שב"כ, ושהחוקים שמחייבים אותם הם לא חוקי המדינה - הבורות הנשברים, אלא חוקים הרבה יותר נצחיים, אמיתיים ממקור מים חיים".

עו"ד יובל זמר המייצג את מאיר אטינגר אמר הערב בתגובה למעצרו "התחושה היא כי מדובר במעצר לצורכי יחצנות יותר מאשר לצורכי חקירה ודי אם נציין כי מר אטינגר התייצב מיוזמתו לחקירה אליה זומן כבר ביום שישי האחרון ולבקשתו ובהסכמת היחידה החוקרת נדחתה להיום".

עוד הוסיף פרקליטו: "נראה כי האירועים הקשים של הימים האחרונים הביאו את היחידות הרלוונטיות להשקיע מאמץ רב ביצירת רושם של עשייה ומה יותר טוב מנכדו של הרב כהנא בכדי לספק את רעב ההמונים. אין לי כל ספק כי המעצר המתוקשר יסתיים בקול ענות חלושה וללא כל אישום".