העביר מידע לאסירים ביטחוניים? ואנונו (צילום: חדשות 2)
העביר מידע לאסירים ביטחוניים? ואנונו | צילום: חדשות 2

האם מרדכי ואנונו אכן מהווה עדיין סכנה לביטחון ישראל? מקור מהימן שבילה שנים ארוכות בכלא הישראלי סיפר לחדשות 2 שכשהגיע לכלא אשקלון הוא נחשף למידע שרק הנהגת האסירים הביטחוניים בכלא ידעה עליו: האסיר ואנונו נמצא אמנם בבידוד באותו כלא, אך הצליח - לטענת אותו מקור - להעביר לאסירים הפלסטינים אשגרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האשגרים הם הפתקים הקטנים המשמשים להעברת מידע בין האסירים השונים. באשגרים שהצליח ואנונו להעביר לאסירים הוא כתב לכאורה את כל המידע שיכול היה להעביר על הכור הגרעיני בדימונה.

"ראיתי למשל שמות של עובדי הכור הגרעיני", סיפר בעבר המקור לחדשות 2, "ראיתי שרטוטים של הכור וכיו"ב. הרציונל של ואנונו היה שאותם אסירים יוציאו את המידע הזה החוצה באמצעות האשגרים עצמם או באמצעות שינון הפרטים".

המפורסם ביותר, ואנונו (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
דרש במהלך הריאיון לרדת מהארץ. ואנונו | צילום: חדשות 2

ככל שידוע לנו, הפרטים הללו שתיאר אותו מקור לא נבדקו מעולם, והם עשויים להיות רלבנטיים מאוד כיום סביב השאלה על מסוכנותו של מרגל האטום ואנונו גם שנים לאחר ששוחרר מהכלא הישראלי.

הסוגייה עלתה שוב לשיח הציבורי בעקבות הריאיון המיוחד והבלעדי שנתן המרגל הישראלי מרדכי ואנונו לדני קושמרו בתכנית "אולפן שישי". במהלך הריאיון טען ואנונו כי הוא אינו מהווה סכנה לביטחון ישראל והביע את רצונו לרדת מהארץ ולהתגורר עם רעייתו באירופה.