חיילי צה"ל, ארכיון (צילום: פליקר)
תוקם חטיבת קומנדו חדשה. ארכיון | צילום: פליקר

הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, הורה על הקמת "חטיבת הקומנדו" - חטיבה שתהיה תחת פיקוד עוצבת האש ותפקד על יחידות העילית מגלן, דובדבן, אגוז ורימון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מטרת החטיבה היא לשפר את ההפעלה המשותפת בחירום, הפעלת הכוחות המיוחדים, אוגדות החוד וההכרעה של צה"ל לקראת התמודדות עם אתגרי האויב", נמסר בהודעת צה"ל. במהלך הדיון נקבע כי אלוף-משנה דוד זייני ימונה למפקד החטיבה החדשה.

"אם מישהו חורג - צריך לטפל בזה" (צילום: רויטרס, חדשות)
חיילים בפעילות מבצעית. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

לצד ההחלטה על הקמת חטיבת הקומנדו, הוחלט על שיבוצים חדשים בצמרת הצבא. בין המינויים הבולטים עליהם הוחלט ניתן למצוא את מפקד חטיבת גולני שנפצע בצוק איתן, אלוף-משנה רסאן עליאן. עליאן ימונה לקצין חי"ר וצנחנים ראשי ויועלה לדרגת תת-אלוף.

מפקדי גולני נזכרים בקרב הקשה (צילום: דובר צה"ל)
קצין חי"ר וצנחנים ראשי: אל"מ עליאן | צילום: דובר צה"ל

עליאן מונה למפקד חטיבת גולני בשנת 2014 והוא הקצין הדרוזי הראשון ששובץ בתפקיד הבכיר. הוא נפצע במהלך הלחימה במבצע ברצועת עזה בקיץ האחרון, אושפז בבית החולים סורוקה ולאחר הטיפול שב להילחם לצד חייליו.

עוד שיבוץ בולט עליו הוחלט בדיון הוא מינויו של מפקד חטיבת גבעתי, אלוף-משנה עופר וינטר לראש מטה פיקוד המרכז. ההחלטה להעניק את המינוי לווינטר, שיועלה לדרגת תת-אלוף, מהווה גיבוי של הרמטכ"ל למרות הביקורת שנמתחה על תפקודו בצוק איתן, בעקבות הפעלת האש המסיבית של החטיבה שבפיקודו בתקרית חטיפתו של סגן הדר גולדין ז"ל ברפיח.

יועלה בדרגה. אל"מ וינטר
יועלה בדרגה. אל"מ וינטר | צילום:

מיד לאחר מבצע צוק איתן התפוצצו כמה פרשות חמורות בחטיבה תחת פיקודו של וינטר. אחת מהן כללה חשד לעבירות מין של מפקד מחלקה בשניים מפקודיו ובמרכזה של אחרת הורשע מפקד גדוד "צבר" בהתנהגות בלתי הולמת בפקידתו מאי פאטל.