כוחות הביטחון החלו בהריסת בתי דריינוף בבית אל: זמן קצר לאחר ששופטי בג"ץ קבעו פה אחד כי יש להרוס את בתי המריבה שנבנו באופן לא חוקי הגיעו למקום דחפורים שהחלו לפרק את שלד המבנים. קודם לכן פרצו עימותים אלימים בין עשרות צעירים לכוחות הביטחון במקום. אחדים מהם יידו אבנים לעבר השוטרים והחיילים בשטח, אלו הגיבו מנגד בשימוש בזרנוקי מים. כמה מהמתפרעים נפגעו במהלך העימותים. הצתות נרשמו סמוך לאתר בנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זמן קצר לאחר תחילת העימותים, בתום ישיבה דחופה שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שרי הליכוד, הוחלט לאשר בניית 300 יחידות דיור חדשות בבית אל ותכנון של מאות דיור נוספות בירושלים. בישיבה אושר שיווקן של 91 יחידות דיור בשכונת פסגת זאב בירושלים, ותכנונן של 24 יחידות נוספות בשכונה, 300 יחידות דיור ברמות, 70 יחידות דיור בגילה ו-19 יחידות דיור בהר חומה.

העימותים, היום
העימותים, היום | צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית

שר הפנים לשעבר גדעון סער מתח ביקורת נוקבת על יו"ר מפלגתו נתניהו. "תשמעו בדיחה: למעלה מ-800 אלף תושבי ירושלים התבשרו זה עתה ש'יופשרו' לתכנון (!) 400 יחידות דיור מפוזרות בארבע שכונות בעקבות בית אל", כתב בטוויטר. "הללויה!".

"נפל דבר"

במהלך העימותים ביישוב ניסו כמה מראשי היישוב להרגיע את הרוחות. אחד מהם קרא לצעירים הרבים לקבל את ההחלטה של בית המשפט ולהימנע מפעולות אלימות נגד כוחות הביטחון. "נפל דבר בישראל, אבל עוד ייבנו בבית אל הרבה בתים חדשים", אמר הכרוז, שקרא לצעירים ולמשטרה לשמור על איפוק. ראשי הבית היהודי ביקשו גם הם להימנע מאלימות, אך דרשו מראש הממשלה לפעול לבנייה מורחבת באזור - דרישה שהתקבלה.

"אני קורא לא להפריע לכוחות הביטחון, חיילי צה"ל ושוטרי משטרת ישראל במילוי החלטת בג"ץ בבית אל, ולאפשר להם לבצע את משימתם", אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "אני מצפה משרים בממשלה ומנבחרי ציבור לגבות באופן חד משמעי את שלטון החוק ולא לעודד הפרה של החוק ועימות עם כוחות הביטחון".

מתיחות בבתי המריבה
מתיחות בבתי המריבה | צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית

שר החקלאות אורי אריאל טען מוקדם יותר כי פנה לראש הממשלה ודרש ממנו את אישור הבנייה בבית אל. "הודעתי לראש הממשלה שאני מצפה לקבל תשובה חיובית בתוך כשעה״, הדגיש השר אריאל. מי שהציג עמדה תקיפה יותר הוא ח"כ מוטי יוגב, שמתח ביקורת חסרת תקדים על בית המשפט בריאיון לערוץ 7. "אם ההחלטה כפי ששמעתי אותה עכשיו נכונה, הרי שזו שרלטנות של בג"ץ, חוסר צדק. על בג"ץ יש להרים כף של טרקטור D9. אנחנו כמערכת מחוקקת נדאג לרסן את השלטון המשפטי במדינה".

העימותים בבית אל
העימותים בבית אל | צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית

בג"ץ פסק, בבית היהודי הגיבו בתדהמה

המהומות האלימות התחדשו לאחר שבג"ץ קבע כי יש להרוס את בתי דריינוף. בכך נדחתה העתירה של הקבלן והמדינה, שטענו כי הסדרת הבנייה התקבלה לאחר מעשה. ביצוע ההחלטה צפוי להיות מיידי ועלול לגרום לעימותים נוספים עם התושבים בבית אל.

בתי המריבה, ארכיון
בתי המריבה, ארכיון | צילום: יאיר שרקי

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הביע צער על ההחלטה, אך הדגיש בפני התושבים כי עליהם להימנע מאלימות. "זוהי פסיקה מצערת של בג"ץ שהחליט להתעלם מעמדת המדינה כפי שהוגשה אתמול על פי דרישת הבית היהודי. הפסיקה תביא בעקבותיה לתנופת בנייה בכל רחבי ההתיישבות. מרגע שהתקבלה ההחלטה אני אומר באופן ברור - מחאה כן - אלימות לעולם לא".

בוקר של עימותים בבית אל
בוקר של עימותים בבית אל | צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) אמרה בתגובה: "אנו חיים תחת שלטון חוק ועלינו לקבל פסק הדין ועמו את רוע הגזרה. הבתים בבית אל ייהרסו וייבנו מיד לאחר מכן. זוהי הדרך היהודית - לא מאבדים תקווה וממשיכים לבנות, לבנות ולבנות". היא פנתה לשר יעלון ולראש הממשלה נתניהו לאשר בנייה נוספת על מנת "להמתיק את הגלולה", כך כלשונה.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית סגל וניר דבורי.