כשפגשנו את האלוף סמי תורג'מן לפני שנתיים, כמעט ולא ידעו בציבור מי הוא - ולדבריו זה היה סימן לשקט. כיום, לאחר מבצע "צוק איתן", הוא כבר הפך לשם מוכר. באותו ריאיון הוא הזהיר מחפירת המנהרות של חמאס - הערכה שהתממשה חודשים ספורים לאחר מכן, במבצע "צוק איתן". בימים אלה הוא מסיים את תפקידו וייצא לשנת לימודים, לאחר שסירב להתמנות למפכ"ל המשטרה בתקווה להמשיך ולהתקדם בצה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באחד הבקרים האחרונים שלו בגזרה הוא סייר באופניים עם הקצינים ששירתו תחתיו בגבול הרצועה, באזור שהיה שטח כינוס ענק לפני כשנה. "האם יש שקט? אתה מתרשם במו עיניך ואוזניך. זו המציאות מאז צוק איתן, זו השנה הכי שקטה שהייתה פה מאז שנת 2000 בכל פרמטר - גם כלפי התושבים וגם כלפי החיילים, אבל אסור להתבשם ממנה", הוא אמר.

גם היום הוא מסכם את "צוק איתן" כהצלחה, גם לאחר שהתחדש הירי לעבר הדרום: "חמאס יזם מערכה ולא השיג אף אחד מהיעדים שלו – הוא הביא הרס וחורבן על התושבים והרצועה, ובסוף הוא קיבל את התנאים של ישראל".

"רואה את חמאס מורתע" (צילום: חדשות 2)
"רואה את חמאס מורתע" | צילום: חדשות 2

"נטושים בעוטף? זו סטירת לחי"

תורג'מן סירב להתנבא האם צפוי סבב נוסף ומתי, אך הוא זיהה לאחרונה סימנים שהשגרה תימשך גם לאחר כהונתו: "כרגע אני רואה את חמאס מורתע ומרוסן, ואני לא רואה מערכה בפתח כיוזמה שלו. השקט הזה יכול להיות יציב".

רגע לפני סיום תפקידו הוא הכה על חטא על קריאתו לתושבים לחזור לבתיהם עוד במהלך המערכה: "זה היה מוקדם מדי, אבל לא צריך לקחת כל דבר כזה למשבר. אני לא מקבל אמירות של 'נטושים בעוטף' - זה מפריע לי בגלל פקודים שלי שפעלו יומם ולילי כי להבטיח את הביטחון ואמירה כזו היא סטירת לחי".

האלוף היוצא קרא לשקול פינוי תושבים בהיקף רחב יותר מאשר בעבר. האלוף הבהיר כי נכון לרגע זה "המציאות הביטחונית של התושבים טובה יותר מאשר לפני המבצע, אבל אין 100% בדברים האלה".