על כרטיס הביטחוניסט?, ארכיון (צילום: עדן מולדבסקי/משרד הביטחון, חדשות)
שיגר רמזים. יעלון | צילום: עדן מולדבסקי/משרד הביטחון, חדשות

על רקע חתימת הסכם הגרעין בין אירן והמעצמות, שיגר שר הביטחון משה (בוגי) מסר מאיים לעבר טהרן, ורמז כי ישראל תמשיך במאבקה נגד התחמשותה של אירן בנשק גרעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון שפורסם היום (שישי) בעיתון הגרמני "דר שפיגל" אמר יעלון: "אנחנו צריכים להיות מוכנים להגן על עצמנו. אני לא אחראי לחייהם של מדענים אירניים".

בדבריו הבהיר שר הביטחון כי ישראל עדיין עשויה לתקוף את מתקני הגרעין של אירן, במידה וטהרן תפר את הסכם הגרעין שנחתם לאחרונה. "אנחנו לא יכולים בשום פנים ולסבול אירן עם נשק גרעיני".

"בסופו של דבר העניין די פשוט", המשיך יעלון. "בדרך זו או אחרת יש להפסיק את שאיפותיה הגרעיניות של אירן. אנחנו מעדיפים שדרך זו תהיה מושגת על ידי הסכם או סנקציות, אבל בסוף ישראל צריכה להיות מסוגלת להגן על עצמה".

יעלון הבהיר כי אם אירן לא תעמוד בהסכם, ישראל תשקול לבצע תקיפות אוויריות בשטחה.

שוחחו על העברת הטילים? פוטין וסולימאני (צילום: רויטרס)
"נפגשו במוסקבה". פוטין וסולימאני | צילום: רויטרס

דיווח: "מפקד כוח אל קודס נפגש עם פוטין"

מוקדם יותר היום דיווחה רשת פוקס ניוז האמריקנית כי הגנרל האירני קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, נפגש לאחרונה במוסקבה עם בכירים בקרמלין, בהם לא אחר מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. המפגש התקיים למרות הגבלות בינלאומיות המוטלות על סולימאני, בהן החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם האוסרת עליו לצאת מאירן.

על פי הדיווח, המתבסס על מספר מקורות מודיעין במערב, ב-24 ביולי נחת סולימאני לסבב הפגישות עם הבכירים בממשל במוסקבה. רק שבוע לפני כן העיד מזכיר המדינה ג'ון קרי בפני ועדה מיוחדת, שם הדגיש כי העסקה עם אירן לא תשנה את העיצומים על הגנרל האירני. "בזכות יוזמה של ארה"ב, הסנקציות על סולימאני לא יוסרו לעולם", טען קרי.

בנוסף לפוטין נפגש הגנרל האירני גם עם מזכיר ההגנה הרוסי. בשלב זה לא ידוע על מה דנו הצדדים במהלך הפגישה מעוררת המחלוקת, אבל הדבר עלול לרמז על עסקאות נשק עתידיות בין שתי המדינות. על פי ההסכם שנחתם בין המעצמות לאירן, אמברגו הנשק על המדינה צפוי להיות מוסר בעוד חמש שנים.