"אין זכות לקחת את זה מאיתנו" | צילום: "חיילים מצייצים"

בג"ץ פסק הערב (חמישי) כי כניסתה לתוקף של פקודת צה"ל נגד גידול זקן - תעוכב. על פי ההחלטה, חיילים בצבא יוכלו לגדל זקן עד להכרעה נוספת בעניין. זאת, בעקבות עתירה שהוגשה נגד חוקתיות הפקודה בטענה לאפליה בין חיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בג"ץ קבע כבר לפני 18 שנים שהזכות לגדל זקן היא חלק מכבודו של כל אדם, גם של חיילים ומשרתי קבע", אמר עו"ד ליאור שטלצר, שהגיש את העתירה לבג"ץ. "הפקודה החדשה ביקשה לאסור את הזכות הזו ולהפוך אותה לחריגה שבחריגים עד כדי לא קיימת. לשמחתי בג"ץ קיבל את הבקשה לצו ביניים וקבע כי הפקודה לא תיכנס לתוקף עד להכרעה בעתירה עצמה".

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל אמרה מוקדם יותר היום כי "פקודת איסור גידול הזקן פוגעת ומפלה חיילים בצה"ל". היא אף פנתה לשר הביטחון משה יעלון וקראה לו לבטל את הפקודה. "צה"ל הוא כור ההיתוך של החברה הישראלית ובו כולם שווים ולכולם אותן הזכויות ואותן החובות", הוסיפה גמליאל. "המשמעות של הפקודה היא אפליית החייל שאינו דתי ושאינו סובל מבעיות עור, כלומר מרבית החיילים".

הפקודה עוררה סערה ברשת
הפקודה עוררה סערה ברשת | צילום: "חיילים מצייצים"

"אין זכות לקחת את זה מאיתנו"

עד כה היו רשאים החיילים לגדל זקן בכפוף לאישור מיוחד מקצין בדרגת סגן אלוף. במסגרת הקריטריונים החדשים, שעוררו סערה ברשת, יוענק ההיתר אך ורק בכפוף לאישור מטעמים רפואיים, דתיים או מקרים חריגים אחרים שיאושרו בידי קצין שלישות פיקודי בדרגת אלוף משנה בלבד.

עם כניסת ההגבלות לתוקפן ייאלצו רוב החיילים להיפרד מזקניהם, כשחיילים דתיים יאלצו לחדש את ההיתרים שניתנו להם באישורם של נציג הרבנות הצבאית וראש ענף הלכה. השוטרים הצבאיים יחלו לאכוף את ההוראות החדשות החל משבוע הבא.

אין תמונה
עו"ד שטלצר

החיילים, שהחלו מחאתם בעמוד "חיילים מצייצים", טוענים כי למרות שהנושא נשמע חסר משמעות, הוא עלול לעורר סערה גדולה. "אין להם שום זכות לקחת את זה מאיתנו", אמר אחד החיילים שעמם שוחחנו. "אף אחד לא יודע מה באמת יקרה, אבל השמועות הן שהאכיפה תהיה נוקשה".

"הפקודה מפלה חיילים על רקע דתי ואני מאמין שגם ברקע מגדרי", אומר ד', חייל שמגדל זקן. "לבנות יש את האפשרות להביע את עצמן ולהציג את עצמן בדרך סידור השיער, אורך, צבע, שרשראות ולקים, בעוד לנו הגברים יש את הזקן".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני