הפיל שיוצא, הסוס שדוהר
הפיל שיוצא, הסוס שדוהר | צילום:

אחרי עשרות שנים ששירת בהצלחה את מרכז ההובלה הצבאי - הפיל, סמל המרכז, שהופיע על תגי היחידה של החיילים והקצינים יורד לטובת לא אחר מ.... סוס. ההחלטה התקבלה לאור סקרים בקרב חיילים שגילו כי הפיל מדכא, לא נותן מוטיבציה, לעומת הסוס - שנבחר ברוב קולות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מרכז ההובלה אמון על ניוד סדרי הכוחות של צה"ל בשגרה ובחירום בכל הדרכים: גם בתחבורה ציבורית וגם באמצעים צבאיים. המרכז אחראי על עורק האספקה הראשי של צה"ל לטובת המשכיות של הלחימה- מזון תחמושת וחלפים. הוא כולל משאיות וסמי טריילרים רבים, חיילים שמשרתים כנהגים ומובילים, ועובד בשיתוף פעולה עם חברות אזרחיות.

כבר לפני מספר שנים הייתה מחשבה לשנות את סמל היחידה - או להרים את החדק של הפיל למעלה, על מנת להראות על עוצמה, אך סוגיה זו ירדה אז מהפרק. עם כניסת המפקד החדש לתפקיד, אלוף-משנה גיל גלרון, הוא החליט להוביל את המהלך, שלקח מספר חודשי אישורים.

פסל הפיל יישאר: "לא מזלזלים במורשת"

"הפיל היה עשרות שנים תג היחידה, מאז שהוקם מרכז ההובלה עם הקמת אגף האפסנאות", מספר גלרון לחדשות 2 Online. "זוהי חיית ההובלה הקדמונית ביותר עוד מימי חניבעל וכבודה במקומה מונח. עם זאת, מרכז ההובלה עובר כמה מהלכים משמעותיים מאוד בהיבטי חדשנות ותפיסת ההפעלה, הגמישות לתפקד וכן הלאה ואני מוצא שהסוס חיה יותר גמישה מהפיל, לא שאני מזלזל בפיל".

גלרון מספר כי בתחילת המאה ה-20, הסוס עם המרכבה מאחור היה הסמל של גדוד נהגי הפרדות, וכך למעשה הם מחזירים עטרה ליושנה. "אנחנו חוזרים למקורות ולמורשת של אלה שהתחילו את ההובלה", הוא אומר.

הענקת התג ביחידה, השבוע (צילום: דובר צה"ל)
הענקת התג ביחידה, השבוע | צילום: דובר צה"ל

אז מדוע דווקא סוס? במרכז ישבנו וחשבו על עיצוב והגיעו למסקנה שהסוס מסמל עוצמה, חדשנות וגמישות. הם ערכו שני סקרים בקרב החיילים המשרתים במקום, ובין היתר הציעו להרים את החדק של הפיל או להציב במקומו סוס - הרוב קבע: הפיל ירד, הסוס ייכנס למקומו. "הם לא היו מרוצים מהפיל, הוא נראה עם החדק למטה, לא עורר מוטיבציה, ויש לזה משקל", הוא מציין.

השבוע התקיים טקס חלוקת תגים למפקדי היחידות שחילקו אותם לחיילים - עם זאת, פסל הפיל הגדול שמוצב במקום לא יוסר. "אנחנו לא מוחקים את המורשת,הפיל שירת אותנו במשך עשרות שנים". אגב, למעט הפיל שהוסר, התג עצמו גם יותר צבעוני - מכיל את סמלי זרועות צה"ל וצבעי כחול-לבן.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני