מאז ההודעה של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן על מינוי גל הירש לתפקיד מפכ"ל המשטרה, הקפיד האלוף במילואים דורון אלמוג לשמור על שתיקה. כעת, מי שטען שהירש אינו ראוי לתפקיד פיקודי במסגרת דוח חמור שכתב אחרי מלחמת לבנון השנייה, מדבר לראשונה עם חדשות 2 Online על המינוי מעורר המחלוקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני כשמונה ימים נפגשו אלוף במיל' אלמוג ואלוף במיל' יורם יאיר (יה-יה), שחיברו שניהם דוחות על ההתנהלות במלחמת לבנון השנייה, עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ודנו עמו על תפקודו של הירש במהלך המלחמה. הוא שוחח עמנו רגע לפני שהוא עולה על טיסה לחו"ל למטרת גיוס כספים לכפר השיקומי "על"ה נגב - נחלת ערן", בראשו הוא עומד, לצורך הקמת בית חולים במקום.

במהלך השיחה הוא הסביר את התנגדותו למינוי הירש למפכ"ל. "אני חושב שיש מועמדים יותר ראויים והרבה יותר מתאימים, נקודה. הרבה יותר ראויים בהרבה מאוד היבטים", אמר אלמוג. "הוא נכשל במבחן הביצועי. הוא איש חשיבה מצוין, אבל המשטרה זה מבחן ביצועי".

גל הירש (צילום: חדשות 2)
"נכשל במבחן הביצועי". הירש | צילום: חדשות 2

"גל לא מתאים לביצוע"

האלוף במילואים הדגיש שבמשטרה מתמודדים מדי חודש עם אירוע גדול: "כל חודש המשטרה עוסקת בביצוע, זה לא גוף חשיבה. גל הרבה יותר מתאים לחשיבה ולא לביצוע, ככה לפחות אני התרשמתי".

מאז החלה הסערה התקשורתית בעקבות הודעת ארדן על מינוי הירש הוזכר שמו של אלמוג לא אחת, בעקבות ועדת הבדיקה לתקרית החטיפה שהובילה לפרוץ המלחמה והדוח שחיבר על תפקוד הירש בעת שפיקד על עוצבת הגליל.

בשיחה איתנו הוא חשף כי הוא והאלוף במיל' יאיר שיגרו מכתב לשופט יעקב טירקל, שעומד בראש הוועדה למינוי בכירים ואמור לבסוף לקבל את ההחלטה האם הירש יכול להתמנות למפכ"ל.

"הדוחות מאוד חמורים"

"ההחלטה לגבי הירש הייתה בלי לשאול לא אותי ולא את יה-יה", הוא טוען. "אף אחד לא שאל אותנו. אני לא בטוח כמה ידעו על הדוחות ומה כתוב בדוחות על התפקוד שלו".

"הדוחות של שנינו מאוד חמורים", אמר אלמוג. "כתבנו מכתב לטירקל עם עיקרי הדברים, עם השורות התחתונות. אם טירקל ימצא לנכון, אם הוועדה תמשיך את תפקידה אז אני מניח שיקראו לנו באיזשהו שלב".

לדבריו, דבר לא השתנה מאז כתיבת הדוח ועד לימים אלה, בכל הקשור להירש. "אני חקרתי את חטיפת החיילים ועל זה הדוח, על האחריות האישית של גל בכל הסוגיה. שום דבר מזה לא השתנה. האם אני חוזר בי? לא, אני ממש לא חוזר בי. זה דוח מקצועי, השיפוט הוא מקצועי, וזהו".

ההמלצה בדוח: הירש לא ימשיך בתפקידי פיקוד

מסקנות ועדת אלמוג פורסמו בנובמבר 2006, חודשים ספורים לאחר תום המלחמה, וטלטלו את צה"ל. בדוח שלו קבע האלוף במיל' אלמוג כי הירש פסול לפיקוד, דעה בה הוא מחזיק גם היום, וכי ניתן היה למנוע את חטיפתם של אהוד גולדווסר ז"ל ואלדד רגב ז"ל. עוד לפני פרסום ההמלצות, הירש החליט להתפטר מתפקידו.

"ניתן היה למנוע את החטיפה. לנוכח הכשל הפיקודי והמקצועי המהותי והעמוק שנמצא בתפקודו, ממליצה הוועדה שתא"ל הירש לא ימשיך בתפקידי פיקוד ולא יקודם בצה"ל", נכתב בדוח אלמוג.

בינתיים, היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין, שבודק גם הוא את מינוי הירש, קיבל עדכון מהצוות ששלח לגיאורגיה, שביקשה בעבר חיקור דין להירש. הצוות בודק את הקשר של הירש לפרשה גדולה שנחקרה במדינה ובמסגרת החשדות לשוחד ומרמה, שבמסגרתה נמלט שר ההגנה לשעבר לישראל.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני