ישראל נערכת למציאות המשתנה בגבול הצפוני: בשבוע שעבר קיים צה"ל תרגיל אוגדתי רחב היקף ברמת הגולן, שכלל בין היתר תרחיש של פעולה קרקעית מוגבלת בשטח סוריה בתגובה לירי רקטות מסיבי מעבר לגבול, וזאת בשל עלייה בכוחם של גורמים אסלאמיסטיים קיצוניים בסוריה ומתוך הערכה שהשקט בגזרה הצפונית הוא מצב נזיל שעלול להשתנות בכל רגע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההערכות, חלק מהגורמים הקיצוניים בסוריה מחזיקים בידיהם נשק כימי ולכן התרגיל הצה"לי אף עסק באפשרות הזאת. עם זאת, ההערכה במערכת הביטחון היא כי הסיכויים להתממשות תסריט כזה הם נמוכים.

בישראל ממשיכים להיערך גם לאפשרות של מערכה נוספת נגד חיזבאללה. בשנים האחרונות מתבססות התכניות של ארגון הטרור הלבנוני על תקיפות בתוך שטח ישראל. בשל כך תרגלו בצה"ל בין היתר פינוי אוכלוסייה ויישובים צמודי גדר מאזורים הסמוכים לגדר הגבול עם סוריה ועם לבנון.

למרות מאמצים של ישראל למנוע הברחות נשק ללבנון, משלוחים של אמצעי לחימה ממשיכים לעבור מסוריה לידי חיזבאללה וגם תפקידה של אירן בגזרה הולך ונעשה דומיננטי יותר ויותר והיא הופכת ממסייעת למובילה. על כך מעידה בין היתר מעורבותו הנרחבת של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס האחראי לפעילות משמרות המהפכה מחוץ לגבולות אירן, בפעולות טרור ברמת הגולן.

"לך תסביר שהגוף צורח כמו משוגע" (צילום: דו"צ, חדשות)
צילום: דו"צ, חדשות
הערכה: החיילים נפצעו מירי כוחותינו (ארכי (צילום: דו"צ)
צילום: דו"צ

בניגוד להסכמים שנחתמו בתום מלחמת לבנון השנייה ושבהם נקבע כי צבא לבנון ירחיק את אנשי חיזבאללה מהגבול עם ישראל, לאחרונה דווקא גובר שיתוף הפעולה בין צבא לבנון לבין ארגון הטרור. פעילי חיזבאללה מצטרפים בעת האחרונה לסיורים של צבא לבנון לאורך הגבול עם ישראל.

ארכיון (צילום: דו"צ)
צילום: דו"צ
חייל , חיילים, קרבי, לוחם (צילום: דו"צ)
צילום: דו"צ

בתוך כך התייחס היום מפקד פיקוד הצפון, אלוף אביב כוכבי, ללינץ' שבוצע בפצועים הסורים ברמת הגולן לפני כחודשיים. הוא הבהיר כי על אף שמספר נהלים באופן פינוי הפצועים השתנה, בישראל ממשיכים לתת טיפול לנפגעים מסוריה. עם זאת הדגיש כי בניגוד לטענות של אזרחים דרוזים ברמת הגולן, אנשי ג'בהת אל-נוסרה אינם מקבלים טיפול בישראל.