אילוסטרציה (צילום: בשמת בן עמי)
אילוסטרציה | צילום: בשמת בן עמי

צה"ל פטר משירות בחודש יולי האחרון חיילת קשת יום בשל מצבה הנפשי, אך כעת היא נאלצת להתמודד עם ביורוקרטיה צבאית: היא נכנסה להריון ואף אחד לא מוכן לטפל בה, לאחר שהצבא הגדיר אותה "נפקדת", וזאת למרות שוועדה של חיל הרפואה פטרה אותה משירות צבאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

החיילת, תושבת צפון הארץ, הוחזקה 11 יום בכלא 4 הצבאי לאחר שנעדרה משירות במשך יותר משנתיים. בעברה רקע פסיכיאטרי ואישי קשה - בין היתר מעורבות בסמים ואלכוהול - והיא הייתה מוכרת לרשויות הרווחה. בית הדין אף התחשב במצבה, ולא גזר עליה תקופת מאסר נוספת.

מספר ימים לאחר הפטור שניתן לה היא קיבלה שיחת טלפון, בה התבקשה להגיע ללשכת הגיוס על מנת להסדיר את השחרור. היא אמרה להם שאין לה כסף לנסיעה לתל השומר מהצפון וביקשה שוברי נסיעה, אלא שהם לטענתה לא סיפקו לה כאלה. גם כשעורכת דינה אלה הראל התקשרה למדור נשים במיטב (יחידת המיון והשיבוץ של צה"ל), נאמר לה שהחיילת צריכה להגיע על חשבונה.

באותם ימים החיילת גילתה שהיא בהריון והחלה לחוש כאבים. היא ניגשה לקופת חולים על מנת שיטפלו בה וביקשה לראות רופא - אך שם סירבו לטפל בה, בשל העובדה שצה"ל הגדיר אותה נפקדת. היא עדיין רשומה ברשומות הצבא כחיילת, ולכן לא יכולה לקבל טיפול במרפאות אזרחיות.

"ביקשתי מהנציגה של מיטב שתשלח לי שוברים כי אין לי כסף, אבל היא לא הסכימה", סיפרה החיילת לחדשות 2 Online. "אחרי כמה ימים היא כתבה לי הודעה בה כתבה שאני נפקדת ושיהיה לי בהצלחה. יש לי כאבים חזקים, ואף אחד פשוט לא מוכן לטפל בי, אני כבר לא יודעת מה לעשות".

עו"ד אלה הראל (צילום: דייב סוויני)
עו"ד אלה הראל | צילום: דייב סוויני

בית הדין: החיילת אינה כשירה לשירות

"מרשתי קיבלה פטור משירות צבאי על רקע מצב נפשי קשה ומצוקה כלכלית", ציינה עורכת הדין אלה הראל. "עתה נדרשת לנסוע על חשבונה מצפון הארץ לתל השומר כשהיא בהריון, רק בשביל לקבל חותמת. היא סובלת מכאבים וחוששת להריון, וכל עוד לא שוחררה פורמאלית היא אינה זכאית לטיפול רפואי בקופת החולים".

בדיון שהתנהל בעניינה ביולי, אז הוחלט על שחרורה, קבעה שופטת בית הדין הצבאי: "הנאשמת התקשתה להסתגל למסגרות מגיל צעיר, וספק אם מלכתחילה התאימה לשירות. כך או כך, במהלך כליאתה אובחנה הנאשמת על ידי פסיכיאטרית צבאית, אשר מצאה כי היא אינה כשירה לשירות ובאופן חריג ציינה כי המשך כליאה עלול להחמיר את מצבה". כעת נראה שהצבא רק מערים עליה קשיים, והיא ממשיכה לסבול מכאבים.

מדובר צה"ל נמסר: "החיילת קיבלה פטור משירות ונקראה להתייצב בלשכת הגיוס תל השומר לצורך שחרורה. פנייתה לקבלת שוברי נסיעה התקבלה ואף על פי כן החיילת לא התייצבה. נדגיש כי מצבה הרפואי של החיילת לא הועבר לצה"ל עד לימים האחרונים ומרגע העברת המידע החל תהליך שחרור שלא בפניה והיא עתידה להשתחרר בימים הקרובים". החיילת ועורכת דינה מכחישות את הטענה שאושר לה שובר נסיעה.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני