חשיפת מנהרה, עין השלושה (צילום: חדשות 2)
מערכת חדשה תתריע על מנהרות בעזה | צילום: חדשות 2

בימים הקרובים יחל צה"ל להפעיל מערכת מבצעית ברצועת עזה שתתריע על קיומן של מנהרות שמגיעות לגדר המערכת - כך מסר היום (שלישי) בכיר בצה"ל בתדרוך לעיתונאים במלאת שנה למבצע צוק איתן. הקצין ציין כי המערכת החדשה כבר נפרסה לאחרונה ברצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הקצין הדגיש שאף אחת מ-32 מנהרות הטרור של חמאס שהושמדו על ידי צה"ל במהלך מבצע צוק איתם לא שוקמו לאחר מכן. עם זאת, בחמאס פועלים בניסיון לחפור מנהרות חדשות לכיוון ישראל.

עוד עולה מהתדרוך לעיתונאים כי בחמאס מחפשים אחר צינורות הברחה חדשים של אמצעי לחימה לתוך רצועת עזה, בעקבות המאמצים של מצרים לסכל את מנהרות ההברחה בגבולה. עקב כך נוצר קשר הדוק בין חמאס לבין גורמים אסלאמיים קיצוניים בסיני. בין היתר מסייע חמאס באימון פעילים בסיני ומסתייע בהם כדי להבריח נשק לרצועה ואף כדי לפעול נגד הצבא המצרי.

רקטות בסיני בתמונה שפרסם דאע"ש
רקטות בסיני בתמונה שפרסם דאע"ש | צילום:

במקביל לקשר בין חמאס לגורמים קיצוניים בסיני, השלוחות של ארגון הטרור דאע"ש בחצי האי פועלות לגרור את ישראל לעימות עם מצרים.

הקצין הבכיר העריך שבהמשך לירי הרקטות מסיני בסוף השבוע, לא מן הנמנע שאנשי דאע"ש יבצעו גם בהמשך ירי רקטות לשטח ישראל. כמו כן, בפיקוד הדרום נערכים לניסיונות להוציא לפועל פיגועים לאורך הגבול עם מצרים ובמעברים לרצועת עזה.

בצה"ל קושרים בין המצב הכלכלי ברצועת עזה לבין המציאות הביטחונית ובין היתר, בשל כך פועלת ישראל לשיקום הרצועה. ההערכה בישראל היא כי חמאס מעוניין בשקט וניסיונות ההסדרה בין הצדדים נמשכים. עם זאת, שנה אחרי צוק איתן המצב הכלכלי בעזה קשה מאוד וטומן בחובו פוטנציאל לעימות נוסף עם ישראל.