למרות סדרת ההכנות שעברו לקראת פינוי המתנחלים מבית אל, מתקשים לוחמי מג"ב להתמודד עם היחס המשפיל מצד המפגינים והמתפרעים במקום. מבעד למטחי הקללות והיריקות  לעברם, מוצאות דווקא המתקפות האישיות את דרכן אל לב החיילים, שלמרות הקושי העצום ממשיכים לדבוק במשימה ולמלא אחר הפקודות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם יממה מאז החלו לחצוץ בין המוני המתנחלים לבין בתי דריינוף שנהרסים היום, לא מצליחים לוחמי משמר הגבול לשכוח את גילויי השנאה שהוטחו בהם. "זה היה פשוט תוהו ובוהו, אבל צפינו לזה", סיפר אחד הלוחמים בשיחה עם חדשות 2 Online. "הכינו אותנו לאפשרות שנתבקש לסרב פקודה, אבל לא חשבתי שאראה כזו שנאה בעיניים. הם הרי יודעים שאנחנו חיילים שממלאים אחר פקודות".

את הקושי המשמעותי שבהתמודדות תלו לוחמים רבים במתקפות האישיות שכוונו כלפיהם. "אמרו לי שאני לא יכול להיות יהודי עם איך שאני מתנהג", סיפר הלוחם. "נער צעיר אפילו ירק עלי. פשוט נקרעתי בלב".

לוחם אחר שספג גם הוא השפלות, תיאר את כעסו על התכונות שייחסו לו המפגינים. "צעקו לעברי דברים שפגעו בי, רמסו את הכבוד שלי", אמר הלוחם. "אמרו לי שזה העתיד של המדינה שלי ושאני הורס את ארץ ישראל. זה כואב שבמקום להילחם באויב אנחנו נלחמים בבני עמנו".

בין הלוחמים היו גם מי שהצליחו לעשות את ההפרדה ולהבין כי זעמם של המפגינים כלל אינו מכוון אליו באופן אישי. "אני בסוף משרת את המדינה", הסביר. "הכעס שלהם לא אמור להיות מופנה אלינו, אנחנו מגנים על המדינה".

למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: סוכנות תצפית)
למצולמים אין קשר לנאמר | צילום: סוכנות תצפית

"מה, אנחנו מתעסקים עם ילדות?"

בבית אל דוחים בביטול את טענות הלוחמים וקוראים להם להתבגר. "'העליבו אותו וירקו עליו'. מה, אנחנו מתעסקים עם ילדות?", אמרה בתגובה לדברים דוברת מועצת בית אל, יעל בן ישר. "אנחנו נמצאים במאבק, אז ירקו עליו והעליבו אותו. אני קוראת לא לנהוג באלימות, לא להגיד מילים לא יפות, אבל גם לא להקצין. זה שמישהו ירק על לוחמי מג"ב שהרביצו לאנשים זה מה שמפריע לו - שירקו עליו?".

את האחריות להתלהטות האווירה מטילה בן ישר על שני הצדדים, שלעתים מניחים לרגשות להציף אותם ולפעול בפזיזות. "אנחנו זורקים עליהם ביצה והם מעיפים אותנו עם זרנוקי מים", אמרה בן ישר. "ראיתי בחור עף באוויר ישר לרצפה, העיפו אותו עוד כמה מטרים. יש פצועים פה ובהתחלה בכלל לא נתנו לנו לפנות אותם. אנחנו מנסים להרגיע את הרוחות וקוראים לא להיות אלימים כי החיילים והשוטרים הם אחים שלנו, יש נציג שלנו בשטח שקורא כל הזמן להרגיע את הרוחות".

למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: סוכנות תצפית)
למצולמים אין קשר לנאמר | צילום: סוכנות תצפית

על רקע הדברים הללו מבהירים במג"ב כי למרות הקושי המנטלי והרגשי שבביצוע המשימה, לא יחול כל שינוי בפקודות ובאופן ביצוען. "עשינו ללוחמים הכנה מנטלית לנושא והם מתורגלים בו", אמר לחדשות 2 Online גורם במשמר הגבול. "חיילים רבים העידו כי חוו השפלות, יריקות, קללות ומכות מצד הפורעים, ואנו ננהג ביד קשה בכל פגיעה ונעשה הכל כדי להביא למאסרם של האחראיים".

ממשטרת מחוז ש"י נמסר כי שבעה מתוך תשעת המתפרעים שנעצרו אתמול בבית אל שוחררו הבוקר, זאת בעוד ששניים אחרים  – בהם קטין – החשודים בתקיפת שוטרים יובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בירושלים.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני