תא"ל טולדנו בימיו כמח"ט הצנחנים (צילום: אתר חיל האוויר, חדשות)
בקרוב ב"כוורת" של נתניהו. טולדנו | צילום: אתר חיל האוויר, חדשות

מינוי חדש בצמרת הביטחונית: אל"מ אליעזר טולדנו, לשעבר מח"ט הצנחנים, ימונה למזכירו הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. היום (שישי) החליט נתניהו על מינויו של טולדנו, לאחר שתיאם את קידומו של טולדנו עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל גדי איזנקוט. מדובר למעשה בקיצוץ של תקן אלוף - החמישי מאז כניסתו של איזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורם צבאי אמר כי כחלק מהתכנית הרב-שנתית "גדעון" הוחלט לקצץ במפקדות ולהשקיע יותר בכוחות הלוחמים. הגורם ציין כי בקיצוץ תקן האלוף הרמטכ"ל איזנקוט הראה כי השינוי מתחיל מהמטכ"ל ועובר למפקדות. "אין ארגון שקיצץ 20 אחוז מה'בורד' שלו בחצי שנה, זו דוגמא אישית של הרמטכ"ל לכלל הצבא".

עם מינויו לתפקיד, יועלה טולדנו בן ה-42 לדרגת תא"ל ויחליף בתפקידו את אלוף אייל זמיר. זמיר, שמכהן בתפקיד זה במהלך שלוש השנים האחרונות, ימונה לאלוף פיקוד הדרום.

טולדנו, נשוי ואב לחמישה, התגייס לחטיבת הצנחנים ב-1991. הוא שימש כמפקד גדוד "פתן" של חטיבת הצנחנים, מפקד יחידת מגלן, קצין אג"ם באוגדת יהודה ושומרון ומפקד עוצבת "נשר". ב-2012 מונה למפקד חטיבת הצנחנים, וסיים את תפקידו בחודש יולי. אל"מ נמרוד אלוני החליף אותו כמח"ט הצנחנים.

ימונה לאלוף פיקוד דרום. זמיר (צילום: פלאש 90)
ימונה לאלוף פיקוד דרום. זמיר | צילום: פלאש 90

"תקפנו כשרוח הציונות מפעמת בנו"

טולדנו הוא בעל תואר ראשון בפילוסופיה וכלכלה מהאוניברסיטה העברית ובעל תואר שני בהיסטוריה וביטחון לאומי מהאוניברסיטה העברית. כמו כן סיים תואר באסטרטגיה לאומית מטעם ה-United States Army War College בארצות-הברית.

"על הצנחנים להיות זמינים בכל רגע ובכל מקום לכל תרחיש מתפרץ", אמר טולדנו בדברי הפרידה מהחטיבה בתחילת חודש יולי. "ב'צוק איתן' תקפנו את גדודי החמאס תוך שרוח הציונות מפעמת בנו, תוך שאנו מודעים לכך שאנו אלה האחראיים לגורל המערכה. הובלנו את לוחמי הצנחנים והיינו ראויים להם, השרינו בהם רוח לחימה וקיימנו את רוח הצנחנים. 'צוק איתן' הינו פרק נוסף, לא סוף פסוק - לא ייתכן סוף פסוק", הוסיף המח"ט היוצא.

עוד הוסיף טולדנו: "ידעו אויבינו שאנו לעולם צעד אחד לפניהם, הפתעתם תהפוך להכרעתם בעוז רוח, בטכניקות חדשות ומתקדמות, בדיוק ובחדות. תחבולתנו תכה בעורפם בעוצמה ובדיוק כהכשת נחש - נחש מוזר עם כנפיים".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני