הפלסטיני החמוש (צילום: בטחון שדות נגב)
הפלסטיני שנתפס | צילום: בטחון שדות נגב

פלסטיני חמוש בסכין נתפס היום (ראשון) ביישוב בשטח המועצה האזורית שדות נגב בעוטף עזה. רכז הביטחון של אחד היישובים הוא שלכד אותו, בשטח המרוחק ארבעה קילומטרים בלבד מהיישוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המחבל נתפס כשבידו סכין ודוקרן בתום שעתיים של סריקות. "על צווארו של רכז הביטחון שתפס את החשוד היתה מונחת חרב של הורדה לחצי משרה - כמו שאר הרבש"צים בגזרה שלי", סיפר אחד מרכזי הביטחון אחרי התקרית. "מדובר בארוע חריג בו מתבטא שיתוף הפעולה בין הרבש"צים וצה"ל. החשוד היה יכול להיכנס ליישוב ולבצע פיגוע".

תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב, בירך את "התושייה הרבה של רבש"צ היישוב" שהובילה לתפיסתו של של הפלסטיני החמוש. "זהו רבש''צ אשר זכה בתואר רבש''צ מצטיין אך למרות זאת, חרב הקיצוצים מונחת על צווארו כבר זמן רב, ומשרתו תקוצץ בחודש ינואר לחצי משרה במידה וההחלטה בעניין הרבש"צים לא תבוטל".

"גם היום, הרבש''צים הוכיחו את נחיצותם ותרומתם הרבה למערכת הביטחון בישובי הדרום", הוסיף עידאן. "אני בטוח כי לאור לקחי צוק איתן והארוע האחרון ישקלו שר הביטחון וראש הממשלה שוב את ההחלטה לבטל את תקני הרבש''צים ולקצץ בהם. הארוע היום מוכיח כי יש לבטל את ההחלטה ולהשאיר את הרבש''צים בישובים ובמשרה מלאה על מנת להבטיח את שלום התושבים".

במהלך מבצע "צוק איתן" התמודדו תושבי עוטף עזה יחד עם ירי הפצמ"רים גם עם איום החדירות מכיוון עזה. מספר פעמים ניסו לחדור ליישובים מחבלים דרך מנהרות - באיום שצה"ל פעל לסכלו במהלך המבצע.

חיילי צה"ל בגדר המערכת של רצועת עזה (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
גבול עזה. ארכיון | צילום: שי פרנקו,רויטרס

בתקרית שאירעה במהלך המבצע פלסטיני שחצה את הגדר, במהלך אחת מהפסקות האש, זוהה ע"י תצפיתניות של אוגדת עזה ופלסטיני בשעה שחצה את הגדר, כשברשותו סכין. למקום הוקפץ כוח של צה"ל והחיילים עצרו אותו סמוך לגדר. 

שבוע קודם לכן, ניסיון של עמותת "תנו לחיות לחיות" למנוע הרעלה מתוכננת של כלבי בר הוביל לגילוי פרצה בגדר הגבול - שדרכה נכנסים הכלבים מרצועת עזה לשטח ישראל. מצה"ל נמסר אז בתגובה: "אנו פועלים נמרצות לתיקון כלל תשתיות ההגנה שנפגעו במהלך מבצע 'צוק איתן'".