צה"ל הפיל הבוקר (שלישי) מטוס קרב סורי בשמי רמת הגולן - לראשונה מאז 1985. טיל "פטריוט" נורה לעבר מטוס הקרב מסוללה שמוצבת דרך קבע בגליל העליון. תחילה הועלתה הסברה כי מדובר במטוס מסוג מיג-21, אך זמן קצר לאחר מכן התברר כי ככל הנראה מדובר בכלי טיס מדגם סוחוי-24. בתמונה שפורסמה בכלי תקשורת סוריים נראה כי הטייס והנווט ניצלו מהפגיעה וחילצו את עצמם לפני ההתרסקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע החל בשעה 8:57, אז אותר מטוס הקרב הסורי מסוג סוחוי 24 מתקרב בטיסה בגובה של כ-10 אלף רגל וחוצה את גבול ישראל. מערכת היירוט של טילי הפטריוט הוכנסה לדריכות מרגע שהמטוס זוהה.

כשכלי הטיס המשיך וחדר לשטח ישראל - למרחק של כ-800 מטר - הוחלט על הפלתו. טיל פטריוט שוגר לעבר המטוס, שבשלב זה ביצע פניית פרסה והחל לחזור לשטח סוריה, ופגע במטרה. למטוס יש מערכת שמתריעה מפני נעילת מכ"מ ושיגור טיל ולכן הצליחו שני הטייסים להפעיל את כסאות המפלט ולצנוח בשטח סוריה.

הטייס והנווט נפלטים מהמטוס
הטייס והנווט נפלטים מהמטוס | צילום:

"אין מרחב לשיקול דעת ולהתמהמהות"

גורם צבאי בכיר אמר על האירוע החריג: "במצב הביטחוני היום בסוריה, כשלא ברור מי מטיס את המטוסים, אין מרחב לשיקול דעת ולהתמהמהות. עצם החדירה מחיייבת פגיעה וזה אכן מה שקרה".

המטוס המריא מאזור סייכל במזרח סוריה וייתכן שיצא למשימת סיוע לכוחות הסורים שנלחמים במורדים לא הרחק מגבול ישראל. אפשר שטייסיו לא היו ערים לכך שהם חודרים לשטח ישראל. בצד הישראלי החליטו לא לקחת סיכון בשל חשש שמטוס כזה יוכל להגיע לעומק ישראל בתוך שניות, כשכוונתו לא ברורה.

לדברי הגורם הביטחוני, "ישראל לא תסבול חדירה של מטוסים ממש כמו שלא ניתן לקבל חדירה קרקעית. בכל מקרה שזה יקרה נפגע הן במטוסים והן במז"לטים". מערכת ההגנה האווירית בצפון מצויה בכוננות גבוה בשל הלחימה הסמוכה לגבול ישראל במהלכה עושה הצבא גם שימוש במטוסים.

יעלון: "נגיב בתקיפות כלפי כל ניסיון שכזה"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס לאירוע: "הבוקר הפילו לוחמי מערך ההגנה האווירית של צה"ל מטוס קרב סורי שהתקרב לשטח ישראל ברמת הגולן באופן מאיים, ואף חצה את קו הגבול. הבהרנו זאת בעבר ואנו מדגישים זאת גם עתה - לא נאפשר לכל גורם שהוא, בין אם מדובר במדינה או בארגון טרור, לאיים על ביטחוננו ולהפר את הריבונות שלנו".

"נגיב בתקיפות כלפי כל ניסיון שכזה, בין אם מדובר בטעות או בכוונת מכוון", הדגיש שר הביטחון. "אנו מחויבים, בראש ובראשונה, לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל, ונשתמש בכל האמצעים שברשותנו כדי לעשות כן".

בעקבות האירוע הועלתה הכוננות בגבול הצפון וחיל האוויר הגביר את טיסותיו מחשש לתגובה מן הצד הסורי. בישראל מתייחסים לפי שעה ליירוט כאל אירוע נקודתי, ומסרים ברוח הזו הועברו גם לצד השני כדי למנוע מהגזרה להתחמם. הקרב האווירי האחרון שבו הופלו מטוסי קרב סוריים היה בשנת 1985.

בסוף החודש שעבר יירט צה"ל בגבול סוריה מזל"ט ששוגר לעבר ישראל. היירוט של כלי הטיס בוצע על ידי טיל קרקע-אוויר מסוג "פטריוט" ולא גרם לנזק או נפגעים. הפלת המזל"ט תועדה על ידי צוות חדשות 2. שר הביטחון יעלון הוסיף כי "אם מישהו ינסה לבחון אותנו, נדע להגיב באופן תקיף".

מצה"ל נמסר אז כי כלי הטיס זוהה במרחב האווירי של מדינת ישראל באזור קוניטרה, במרחק לא רב מהמעבר שעומד בלב המתיחות הנוכחית בצפון. בצה"ל הדגישו: "לא נסבול פגיעה בריבונותה של ישראל".