בנימין נתניהו בישיבת הממשלה (צילום: רויטרס)
דיון מיוחד, נתניהו | צילום: רויטרס

נערכים לאיום: ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אחר הצהריים (רביעי) דיון מיוחד בנוגע לאיום הנשקף מכיוון ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) - כך נודע לחדשות 2 Online. בדיון הוחלט להגביר את פעולות האכיפה נגד התומכים בארגון הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדיון המצומצם זומנו השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שרת המשפטים ציפי לבני, מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ונציגים מטעם השב"כ ומערכת הביטחון.

תכלית ההתייעצות היא להגביר את פעילויות האכיפה ולקדם חקיקה שתאפשר התמודדות עם כל גורמי האסלאם הקיצוני שפעילותם לפי שעה מוגדרת, בכל מה שקשור לישראל, מינורית אך יש חשש שתגדל בעתיד.

מדובר בראש ובראשונה בארגון דאעש אך גם בכמה ארגוני אסלאם קיצוניים אחרים ובהם הסלאפים הפועלים בסיני ובארגונים המסונפים לאל קאעידה ושיושבים סמוך לגדרות הגבול הצפוני.

המשטרה תגביר את אכיפתה בכל הקשור להזדהות עם ארגוני הטרור הללו כמו הנפת דגלים והכרזות תמיכה. כמו כן, יוגבר הפיקוח אחר הפעילות של ארגוני האסלאם הקיצוניים באתרי האינטרנט השונים והכוונה היא בעיקר לפעולות הסתה והדרכה שנעשות באתרים השונים בידי הפעילים הקיצוניים. ‎

דאע"ש - הסוף? ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
בדרכם לישראל? אנשי דאעש | צילום: רויטרס, חדשות

מטרת הדיון המיוחד היא לבחון את הכלים המשפטיים שעומדים בידי ישראל על מנת להילחם בארגון הטרור האכזרי, ובחינתם של אמצעי האכיפה שיש למדינה אל מול אפשרות של הקמת תאים של הארגון בישראל.

בשבוע שעבר חתם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון על הכרזה לפיה ארגון הטרור האסלאמי דאעש וכן ארגון גדודי עבדאללה עזאם (ארגון טרור המסונף לאל-קאעידה) הינם "התאחדות בלתי מותרת".

ליברמן ימונה לשר הביטחון? (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
נערכים להתמודדות, נתניהו ויעלון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

"משמעות החתימה מאפשרת לנקוט צעדים משפטיים ואחרים נגד ההתארגנויות, גיוס משאבים ופעילויות נוספות של הארגונים הללו או חברים בהם", נכתב בהודעת שר הביטחון. "החתימה נעשתה בהתאם להמלצת שירות הביטחון הכללי".

מוקדם יותר היום אמר מזכיר המדינה ג'ון קרי כי הקהילה הבינלאומית לא תוכל לשבת ללא מעש בזמן שארגון הטרור הקיצוני מתעצם. את הדברים אמר קרי במהלך ביקורו בעירק, שם נפגש עם ראש הממשלה הנכנס והבטיח כי ארצו תהיה שותפה מרכזית במלחמה נגד דאעש. "לכולנו יש אינטרס ברור בתמיכה בממשל החדש בעירק בצומת המרכזית הזו", הדגיש מזכיר המדינה.

"מוקדם לברך על ההסכם". קרי (צילום: AP)
"אינטרס ברור בתמיכה בממשל בעירק". קרי | צילום: AP

"אני מתחייב שהקואלציה שבמרכז האסטרטגיה הבינלאומית שלנו תגדל ותעמיק בימים שעומדים לפנינו", הדגיש קרי, שהמדיניות של ארצו נותרה בימים האחרונים לוט בערפל, עד להודעתו הצפויה הלילה של הנשיא האמריקני.

אובמה אמר היום לפנות בוקר למנהיגי הקונגרס כי יש לו את הסמכות לחסל את ארגון הטרור. נשיא ארצות הברית הדגיש כי בניגוד למצב לאחר התקיפה הכימית שביצע אסד בדמשק, הפעם לא יבקש את אישור הקונגרס לנקוט בפעולה צבאית.

הנשיא נפגש אמש בבית הלבן עם המנהיגים הרפובליקניים והדמוקרטים בבית הנבחרים ובסנאט האמריקני, לקראת הנאום שהוא אמור לשאת הלילה לאומה האמריקנית, ובו יציג את מהלכי ארה"ב נגד ארגון דאעש. הארגון לא רק מטיל אימה על מיליוני אזרחים בעירק ובסוריה אלא גם ממוטט את הניסיון לייצב את עירק אחרי נסיגת ארה"ב מהמדינה, ובכך מביך את הנשיא אובמה שהנסיגה מעירק הייתה אחת מפעולות המפתח שלו כנשיא ארה"ב.

אובמה. זכה בפרס לפני שנכנס לתפקיד (צילום: רויטרס, חדשות)
"יש סמכות לחסל את הארגון". אובמה | צילום: רויטרס, חדשות

"הוא פרש את אמונתו כי האומה חזקה יותר והמאמצים שלנו אפקטיביים יותר כשהנשיא והקונגרס עובדים ביחד כדי להילחם באיומים על הביטחון הלאומי, כמו בדאעש", אמר הלילה דובר הבית הלבן בוושינגטון.

בהכנת הידיעה השתתף משה נוסבאום.