הפלת המטוס הסורי שחדר לישראל תועדה במצלמה: טיל הפטריוט ששיגר הבוקר (שלישי) חיל האוויר לעבר מטוס הקרב הסורי פגע בו פגיעה ישירה. הטייסים הצליחו לנטוש זמן קצר קודם לכן - ואז התרסק המטוס לקרקע. בסרטון ששודר בכלי תקשורת סוריים נראה המטוס בוער באוויר - רגע אחרי הפגיעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש סמוך לשעה 9:00, אז חדר המטוס, ככל הנראה מדגם סוחוי 24 שהמריא מבסיס סייקאל במזרח סוריה. הוא הגיע למרחק של כ-800 מטר בתוך המרחב האווירי של ישראל, כשהוא טס בגובה 12 אלף רגל, ואז הוחלט להפילו. אנשי חיל האוויר שיגרו לעברו טיל מסוג פטריוט שפגע בכלי הטיס.

בסרטון שמתעד את הרגעים שלאחר הפגיעה נראה המטוס בוער באוויר ואז מתחילים חלקיו להתרסק לקרקע. בסרטון נוסף ששודר נראים המצנחים של הטייס והנווט הסורים, שהצליחו להפעיל את כסאות המפלט ולצאת מהטוס לפני הפגיעה.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס לאירוע ואמר: "הבוקר הפילו לוחמי מערך ההגנה האווירית של צה"ל מטוס קרב סורי שהתקרב לשטח ישראל ברמת הגולן באופן מאיים, ואף חצה את קו הגבול".

"הבהרנו זאת בעבר ואנו מדגישים זאת גם עתה - לא נאפשר לכל גורם שהוא, בין אם מדובר במדינה או בארגון טרור, לאיים על ביטחוננו ולהפר את הריבונות שלנו", הדגיש יעלון. "נגיב בתקיפות כלפי כל ניסיון שכזה, בין אם מדובר בטעות או בכוונת מכוון. אנו מחויבים, בראש ובראשונה, לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל, ונשתמש בכל האמצעים שברשותנו כדי לעשות כן".

שיגור טיל פטריוט בגולן (צילום: חדשות 2)
שיגור טיל הפטריוט | צילום: חדשות 2

בתגובה ראשונה מסוריה לאירוע אמר מקור צבאי לטלוויזיה הסורית כי "המטוס הופל במסגרת התמיכה של ישראל בדאע"ש ובחזית אל-נוסרה באקט ראשון של תוקפנות מזה שלושה עשורים".

בעקבות האירוע הועלתה הכוננות בגבול הצפון וחיל האוויר הגביר את טיסותיו מחשש לתגובה מן הצד הסורי. בישראל מתייחסים לפי שעה ליירוט כאל אירוע נקודתי, ומסרים ברוח הזו הועברו גם לצד השני כדי למנוע מהגזרה להתחמם. הקרב האווירי האחרון שבו הופלו מטוסי קרב סוריים היה בשנת 1985.