בצה"ל עוקבים כל הזמן בעיניים פקוחות אחר הנעשה בצד השני של הגבול הסורי - מלחמת האזרחים בין המורדים, ארגוני הטרור וצבא אסד. אבל לא רק העיניים צופות - גם המצלמות של אמצעי התצפית. בין האירועים שנקלטו בעין המצלמה היה הרגע בו חדרו כוחות המורדים למוצב האו"ם ברמת הגולן - שם שבו את החיילים מפיג'י באין מפריע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מבט מזרחה אל השטח המפורז הראה את כוחות המורדים נכנסים בקלות אל בסיס האו"ם לפני שבועיים. מצויידים במספרי תיל הם תועדו חותכים את השער, נכנסים פנימה ומניפים את דגלם. בתוך הבסיס הם שבו את חיילי כוח אונדו"ף לשמירת השלום בגבול סוריה - אותם חיילים ששוחררו מאוחר יותר תמורת כופר.

סרטון אחר תיעד לחימה בין חיילי צבא אסד לחוליות טרור מעבר לגבול. בתיעוד נראה טנק סורי פועל רק מטרים ספורים מגדר הגבול עם ישראל - עדות ללחימה המתנהלת ממש מתחת לאף שלנו.

החדירה לבסיס האו
החדירה לבסיס האו"ם | צילום:

"בואו לצפון"

ולמרות הלחימה העיקשת שמתרחשת מעבר לגדר, צמרת פיקוד הצפון התגייסה כדי להרגיע ולקרוא למטיילים ולנופשים לבלות בצפון בחגים. סגן מפקד האוגדה המרחבית בגולן, אל"מ ניר בן דוד, התייחס לאיום שנשקף מצד ארגון דאע"ש ואמר בתדריך ברמת הגולן כי מדובר בעניין רחוק שסממניו טרם נראים באזור.

"בצד השני של הגבול מתנהלת מלחמה, ואנחנו בוחנים כל העת מה שמתרחש בצד הסורי", אמר אל"מ בן דוד. "אין פה דאע"ש, אבל יש ארגונים אחרים במרחב הזה - עם זאת הערכת המצב היא עניין שמשתנה והמציאות משתנה מיום ליום".

גם אלוף פיקוד הצפון, יאיר גולן, התייחס להלך הרוח לאורך גבול הצפון, וציין כי הצבא מתגבר את כוחותיו לקראת החגים, תוך היערכות לשינויים בלבנון ובגבול עם סוריה. בתום טקס הרמת כוסית לשנה החדשה, אמר האלוף גולן כי ההתפתחויות בשכנותינו מצפון אינן אמורות להשפיע על המצב בישראל. "צו השעה בצפון הוא להתכונן לימים טובים יותר אך גם לשמר את הרוגע", הסביר גולן. "אנו רואים מה קורה בסוריה ואנו רואים מה קורה בלבנון, ועדיין אני חושב שזה לא צריך לשנות לנו את התכניות".

בהמשך דבריו התייחס האלוף במרומז לתרחישים אפשריים של ירי טילים ושימוש במנהרות התקפיות נגד יישובי הצפון, כפי שניסה לעשות חמאס במהלך ימי "צוק איתן". "צריך להתכונן ולהיערך וללמוד את הלקחים מהדרום, ואנחנו מקפידים לשמור על כוננות מוגברת בתקופה הזו", אמר. "חיילים רבים לא ייצאו לחג בגלל ההיערכות המוגברת".

עם זאת ביקש גולן להרגיע וקרא לאזרחי ישראל לנצל את חופשת החגים כדי לנפוש ברחבי הארץ. "ניתן להרגיש ביטחון מלא במהלך החגים ואני מעריך שיהיו ימים טובים ושקטים", אמר.