"חייל, הסר האוזניות". בקרוב בצה"ל (צילום: דובר צה"ל)
"חייל, הסר האוזניות". בקרוב בצה"ל | צילום: דובר צה"ל

אם אתם חיילים שנוהגים לשמוע מוזיקה באוזניות גדולות בדרך לבסיס, לא תוכלו לעשות את זה יותר: בצה"ל מאשרים בימים אלה סדרת שינויים בנהלי ההופעה והלבוש שישפיעו למדי על חיי החיילים, שצפוי לאשר בקרוב ראש אגף כוח האדם החדש,אלוף חגי טופולנסקי. בין היתר: ייאסר על החיילים להרכיב אוזניות גדולות מהסוג שמולבש על הראש - וחיילות יוכלו לגלח את שיער הראש באופן אחיד. בנוסף, יינתנו הקלות לחיילים טבעונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שינוי משמעותי שיוכנס לפיקוח בצה"ל הוא איסור של הרכבת אוזניות גדולות שמונחות בקשת על הראש -תופעה שהפכה לפופולרית במיוחד בשנים האחרונות. "אם בעבר אופנת הלבוש הייתה גזרה נמוכה במכנסיים, והוצאנו הנחיות בנושא, אז עכשיו יש טכנולוגיית אוזניות חדשה שמשפיעה על הנראות. בעבר כאשר האזניות היו רק חוטים הן לא השפיעו על ההופעה, אך כעת הדבר השתנה", הסביר סא"ל אורן אברהם, ראש ענף משטר ומשמעת לאתר צה"ל.

שינוי נוסף שיתווסף הינו בתסרוקות המותרות לחיילות. כיום, חל איסור על חיילות לגלח את שיער ראשן או חלקים ממנו. הנוהל החדש שיאושר בקרוב יתיר לחיילות לנוע בתספורת קצוצה. עם זאת, על פי הנוהל החדש, גילוח חלקים מהשיער באופן שאינו אחיד יהיה אסור.

הקלות לחיילים טבעונים: סנדלים לא מעור, כומתה לא מצמר  

לבד מהאיסורים וההקלות בקיצוץ השיער לבנות, הנחיות חדשות נוספות בצה"ל צפויות להקל על חיילים שמנהלים אורח חיים טבעוני: העיקרון הוא פשוט - הם יוכלו לקבל פריטי לבוש שלא סותרים את אורח חייהם. חיילים שביקשו לקבל נעליים שאינן עשויות מעור, יידרשו להביא המלצות מרופא, מעורך דין וממפקד בדרגת סא"ל - שיעידו כי הם אכן טבעונים.

הבקו"ם בתל השומר. ארכיון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
נהלי לבוש חדשים יונהגו בקרוב. ארכיון | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

לאחר מכן תעלה בקשתם לאישור רע"ן המשטר והמשמעת או רמ"ח הפרט באכ"א. על פי הנוהל החדש, שמקל על הביורוקרטיה, על החייל להביא המלצה ממפקד בדרגת סא"ל בלבד, מה שצפוי לקצר את תהליך האישור.

בנוסף, הוכנסו לראשונה נהלים הנוגעים לבקשת חייל לנוע עם כומתה שאינה עשויה צמר. עד כה לא הוסדר נוהל בנושא, וכעת הוגדרו הזכאים לכך: חייל המקיים אורח חיים טבעוני או צמחוני על רקע אידיאולוגי או חייל המשתייך לעדת העבריים מדימונה. תהליך האישור יהיה זהה לתהליך האישור לקבלת נעליים שאינן עשויות מעור.

חייל שבקשתו אושרה, יקבל כומתה בצבע ירוק-זית או שחור. נוהל זה מתיר גם לחיילים מיחידות לוחמות, להן צבע כומתה ייחודי, לנוע עם כומתה שחורה.