545746
פעילי חיזבאללה על הגדר | צילום:

כשלושה שבועות אחרי "צוק איתן", וכשברקע הקרב על תקציב הביטחון, בכיר בפיקוד הצפון מתריע מפני מערכה אפשרית ארוכה גם בגבול הצפוני. הוא מתאר כיצד תראה מערכה כזאת באם תפרוץ, מזהיר מפני אפשרות של כיבוש שטחים בגליל, נפגעים רבים לא מעורבים ומציין כי השקט השביר עלול בכל רגע להתנפץ לכדי מלחמה. האם אכן מדובר במציאות קרובה? בתמונות שמתפרסמות היום (ראשון) ניתן להבחין בפעילי חיזבאללה עם נשקים על הגדרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המצב בצפון הוא שקט, אנחנו לא נמצאים בהבנה שאנחנו לקראת מלחמה", מבהיר תחילה הבכיר. "מצד שני, יש הרבה התפתחויות, ישנם דברים קטנים אשר יכולים לייצר אירועים גדולים. חוסר היציבות יכול להתפתח להתפוצצות עד כדי מלחמה".

אותו גורם מדגיש כי נסראללה לא מעוניין כרגע בהתחממות הגזרה - אבל אירוע קטן עלול להוביל להתלקחות לא מתוכננת. "מעבר להתעצמות שחיזבאללה עבר, הארגון צובר ניסיון מבצעי מהמלחמה בסוריה, משפר את יכולותיו ולכן אנו נמצאים במקום אחר לגמרי", הוסיף.

באשר לאיום הג'יהאד העולמי מבהיר הבכיר בפיקוד הצפון כי עדיין לא מדובר באיום משמעותי. "לגבי ג'יהאד עולמי אנחנו לא שם, אבל בעוד כמה חודשים אנחנו בהחלט יכולים להיות שם תלוי איך המזרח התיכון יתפתח", ציין הגורם.

545739
"אירוע קטן עלול להוביל לפיצוץ" | צילום:

"עשרות אלפי לוחמי חיזבאללה יבצעו פשיטות"

כשהוא מתייחס למוכנות הצבאית, על רקע הקרב בגזרת האוצר ומשרד הביטחון, מדגיש הבכיר כי קשה לשמור על מוכנות בלי אימונים לאנשי המילואים. "לאורך זמן צריך להמשיך לנהל צבא שלם, שמתאמן בהיקפים משמעותית ואי אפשר לגייס אנשי מילואים לאימונים כמו פעם", אמר. "לכן, יש פה צורך לראות איך אנחנו מצד אחד משמרים מענה הגנתי טוב לאירועים מתפרצים שהם פיגועי גבול בשגרה ומצד שני מאפשרים למערכת להמשיך להתעסק עם בניין הכוח לקראת המלחמה".

הבכיר בפיקוד הצפון אינו מסתפק בהתרעה מפני מערכה כזו וגם מצייר כיצד זו עלולה להיראות באם הגזרה הצפונית תוצת. "בחירום אנו מדברים על כ-30 אלף חיילים של חיזבאללה, חצי מהם זה אנשים שהתאמנו חמישה ימים בלבד בשירות הצבאי שלהם", הוא מדגיש ומוסיף: "מדובר בכמה מאות לוחמים שמבצעים פשיטות. אם אנחנו מצפים שנוכל להגן על התושבים עם אפס הצלחות לאיוב - לא קיים דבר כזה. אנחנו משלים את עצמנו ואת הציבור".

הכוחות של חיזבאללה מתרחבים (צילום: AP, חדשות)
"מאות לוחמים יבצעו פשיטות" | צילום: AP, חדשות

תוכנית מגירה לפינוי יישובים

לדבריו, כדי להצליח לנצח מלחמה כזו יש צורך במערכה מקדימה. "אם אנחנו נעשה מערכה מקדימה כנראה שהאויב לא יצליח לכבוש שטח שלנו. אבל אם המערכה תתחיל כשלא נחצה קו כחול עד שהוא לא חוצה...". עוד ציין הבכיר כי בימים אלה עסוק צה"ל בתכנון תוכנית מגירה עקרונית לפינו יישובים בזמן לחימה כזו.

"אני לא יודע להבטיח אם הם יפתיעו אותנו או לא", הוסיף. "אנחנו עם שינוי דרמטי בתוכנית ההגנה שלנו. אני יכול לומר שאם הוא יכבוש חלק משטח הארץ יש לנו את היכולות לכבוש את זה חזרה".

עוד ציין הבכיר בפיקוד הצפוני, כי יש אפשרות שבמערכה הבאה ינסו כוחות חיזבאללה לכבוש חלקים מהגליל, אך מסרב להתרגש מהאיום. "כשחיזבאללה מדבר על כיבוש הגליל הוא לא כיבוש כמו שאתם מתארים הוא יכול לכבוש את רכס הסולם ל-3-4 שעות. אם כבשנו את רמת הגולן, אז זאת לא הבעיה. הסיפור פה הוא הנרטיב וככל שנדבר יותר נוציא ממנו את העוקץ".

לוחמי צה"ל בגבול הצפון, ארכיון (צילום: רויטרס)
גבול הצפון. ארכיון | צילום: רויטרס

"ייתכן שהמלחמה תימשך 4 חודשים"

מאז מבצע "צוק איתן" ומערכת המנהרות שנחשפה בעזה סוגיית האפשרות לרשת מנהרות גם בגבול הצפוני - שבה ועלתה ביתר שאת. "סביר להניח שחיזבאללה מתעסק בזה אבל אני לא מכיר שיש מנהרה בגזרה שמוכנה לתקיפה", הדגיש הבכיר. "חיזבאללה נכנס לעולם התת קרקע לפני שחמאס חשב על זה ומי שהסביר לחמאס איך להיערך לפעולה שכזאת היה חיזבאללה, לכן הארגון שם כבר ממזמן".

יחד עם זאת ציין: "הקרקע בצפון יותר קשה וזה סיפור אחר טופוגרפית אבל אני מניח שהוא חושב על זה בהיבטים התקפיים. בסוף יש פה שטח סבוך לא צריך להשקיע כל כך במנהרות כדי לחדור ליישוב בצפון, דוגמת משגב עם".

חיזבאללה נגד בריטניה (צילום: רויטרס, חדשות)
"שקט שיכול להשתנות במהירות". ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

לדבריו, באם אכן תפרוץ מערכה בצפון על הציבור להיערך ללחימה ארוכה ככל הנראה מזו שידענו ב"צוק איתן". "אם בעזה לקח 50 יום בצפון ייתכן והמלחמה תימשך כ- 4 חודשים. המערכה יכולה להיות קצרה, אולם יכולה להיות גם ארוכה. אני חושב שבפן התודעתי עלינו להכין את עצמנו למערכה ארוכה מאוד".

הבכיר בפיקוד הצפון מכין גם את 'התותחים' גם לקרב התודעתי בעקבות מלחמה אפשרית. "חשוב להעביר את המסר לעולם: מאחר וחיזבאללה שוכן במרכזי אוכלוסיה אזרחית בתוך הכפרים יהיה פה נזק אדיר ללבנון. במלחמה יהיו הרבה הרוגים בלתי מעורבים. לגבי עזה אפשר להגיד שבממוצע יש 50% הרוגים שהם לוחמי חמאס ו50% בלתי מעורבים. אני לא מכיר אף צבא בעולם שהגיע ליחס כזה של הרוגים בלתי מעורבים במקום כל כך מורכב ללחימה".

ואחרי כל זה הוא מבקש להרגיע: "המצב בצפון הוא שקט ורגוע אבל הוא יכול במהירות להשתנות. עם זאת אינני מאמין כי חיזבאללה מחר בבוקר יבצע פעולה כנגדנו ביוזמתו. מוקדם מדי לנתח את הדברים, בעוד כמה חודשים התמונה תתבהר יותר".