בבסיס חיל מודיעין במרכז הארץ התקיים הערב (שני) טקס חילופי ראשי אמ"ן בהשתתפות בכירי מערכת הביטחון וקהילת המודיעין. האלוף אביב כוכבי סיים קנדציה ומחליפו האלוף הרצי הלוי נכנס באופן רשמי לתפקיד הבכיר. לא מעט מחמאות חולקו לקצינים המצטיינים, שבדבריהם התייחסו לאיומים העומדים בפני המדינה לנוכח התמורות במזרח התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המזרח התיכון הופך למקום יותר מפורר, יותר קיצוני, פחות נשלט, יותר ג'יהאדיסטי, יותר מחומש ויותר אלים", התריע כוכבי בדברי הפרידה שנשא. "קצב השינוי ימשיך להיות גבוה וחוסר יציבות תאפיין אותו בשנים הקרובות. אין לטעות בתקופות של שקט ואין לתת להן להקהות את עוצמת האיומים".

הלוי התייחס גם הוא לסיכונים השונים, והביע תקווה שצה"ל יתמודד עמם בהצלחה. "קשה להיות אופטימי בימים אלה באשר לשקט המזרח תיכוני, נקווה ונפעל שתהיה זו לפחות שנה טובה ובטוחה לשנת ישראל", הדגיש ראש אמ"ן הנכנס. "נקווה שתהיה זו שנה מוצלחת של הישתנות ועמידה באתגרים לנו באגף המודיעין".

הרמטכ"ל גנץ הצטרף לדברים ואמר כי "אויבנו, הן הוותיקים והן החדשים דוגמת דאע"ש ואחרים, לא עומדים במקום. הם מתקדמים, מתעדכנים, לומדים את הסביבה ומשנים את דפוסי הפעולה ושיטות הלחימה שלהם. אגף המודיעין נשא ועודו נושא באחריות הכבדה לזהות את ההתפתחויות אצל אויבנו, לפענח את השפעותיהן המידיות והעתידיות על מדינת ישראל".

הלוי וכוכבי לא מחליפים רק את התפקיד - אלא גם את הכומתות. כוכבי נוטש את הכומתה הירוקה של חיל המודיעין וחוזר לאדומה כשיעבור בימים הקרובים לתפקידו הבא כאלוף פיקוד הצפון. הלוי, שצמח בחיל הצנחנים ואף פיקד על סיירת מטכ"ל, שימש בתפקידו האחרון כמפקד אוגדה בגבול הצפון. הוא נחשב לאחד הקצינים המבטיחים בצה"ל ובעבר אף ערך הניו יורק טיימס כתבת עומק עליו שבה הוא תואר כ"קצין ופילוסוף".