תרגיל צה"ל בצפון, בשבוע שעבר (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
תרגיל צה"ל בצפון, בשבוע שעבר | צילום: דובר צה"ל, חדשות

התרגיל הצבאי הגדול כמעט הסתיים באסון: הערב (שני) נחשף במהדורה המרכזית מחדל חמור בתרגיל של צה"ל שנערך בשבוע שעבר בצפון. במהלך התרגיל כוח צבאי של יחידת מגלן, שהוקפץ לנקודה בסמוך לגבול כדי לטפל באירוע מבצעי, ספג ירי מרגמות מכוחות מתאמנים - שלא ידעו שהם שם. הפגזים נחתו בסמוך לכוח, רק בנס לא היו נפגעים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך תרגיל צה"ל בצפון הארץ בשבוע שעבר, החל להתגלגל אירוע מבצעי בסמוך לגבול. בעקבות זאת, הוקפץ צוות מיחידת מגלן לנקודה סמוכה לגבול. הם ביצעו שם פעילות מסוימת במקביל לתרגיל המתנהל. כוחות אחרים שנמצאים באזור, ומשתתפים בתרגיל, אינם יודעים שהם שם.

חיילים בתרגיל, לתמונה אין קשר לכתבה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
חיילים בתרגיל, לתמונה אין קשר לכתבה | צילום: דובר צה"ל, חדשות
ספינת חיל הים בתרגיל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
ספינת חיל הים בתרגיל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לאחר זמן קצר, כוח מרגמות שמשתתף בתרגיל ונמצא לא רחוק משם ביצע ירי לעבר המקום בו נמצאים הלוחמים. פגזי המרגמה, במזל גדול, נפלו בסמוך לכוח ממגלן. החיילים תפסו מחסות בשטח ודיווחו בקשר שהם נמצאים תחת הפגזה, וביקשו שיחדלו את האש.

הכוחות שמתאמנים מבינים באותו רגע את גודל הטעות ונוצרים את הירי. כך, נמנע אסון גדול הרבה יותר. האירוע גרם להפסקתו של התרגיל ותחקור - שהגיע עד לרמת אלוף פיקוד צפון. רק לאחר מכן המשיכו הכוחות כמתוכנן.

הרמטכ"ל כוכבי מבקר בתרגיל צה"ל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הרמטכ"ל כוכבי מבקר בתרגיל צה"ל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: "במהלך אימון שהתרחש בשבוע שעבר בצפון הארץ אירעה תקרית בטיחות במהלכה כוח צה"ל שהה בשטח אש בזמן תרגול ירי מרגמות של כוח אחר במרחב. אין נפגעים ולא נגרם נזק. מדובר באירוע חמור שתוחקר על ידי המפקדים. מתחקור ראשוני של האירוע עולה כי הפער נבע מחוסר תיאום אג״מי. האירוע תוחקר לעומק ולקחיו הופקו".