בהוראת מג"ד - חיילות לא הורשו לשיר בבסיס: בשעה 23:00 בלילה שלפני יום הזיכרון לחללי צה"ל, קיבלו החיילות באחד הבסיסים בדרום הארץ הודעה שלא יוכלו לשיר בטקס שנערך למחרת - בשל ענייני צניעות של שירת נשים. מדובר בטקס שהיה מיועד למאות חיילים ביחידה, והחיילות התאמנו אליו במשך שבוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי ההוראה שקיבלו החיילות, השירה עלולה לפגוע ברגשות הבנים בבסיס. ההחלטה לבטל את שירת החיילות, שמנוגדת לחוקי השירות המשותף, הובילה לכך שבמקום לשיר בטקס, החיילות דיקלמו את המילים.

פקודת השירות המשותף, אותה אנחנו נאלצים לסקר לא פעם בגלל החמרות שלה בשטח שאינן תואמות ללשון החוק, קובעת מפורשות כי לחיילים דתיים אסור להיעדר מטקסים ממלכתיים המתקיימים בצה"ל כמו טקס יום הזיכרון למשל. כמו כן, לפי הפקודה בוודאי שלא ניתן לבחור בפיתרון ההפוך - הדרת חיילות מהטקסים הללו.

אחת החיילות בגדוד סיפרה לחדשות על ההחלטה: "ירדה פקודה מהמג"ד שאי אפשר שבנות ישירו בגלל שירת נשים, ניסו למצוא איזה 'לופ' שאולי עוד גבר ישיר ואז כבייכול מותר, אני לא כ"כ בקיאה בהלכה אבל זה מה שהבנתי, אבל בסוף החליטו שבכלל לא. מה שבסוף כן עשו זה שעלה לבמה מישהו עם גיטרה, ניגן בגיטרה ובנות הקריאו שיר ולא שרו שיר".

שדולת הנשים, שמפעילה קו טלפוני עבור חיילות שנתקלות בפגיעה בזכויות שלהן, פנתה בשם אותן חיילות ליועצת הרמטכל לענייני מגדר וגם לראש אכ"א בבקשה לבדוק את הנושא ולמצות את הדין עם האחראים על ההחלטה. עו"ד מרים זלקינד משדולת הנשים בישראל, אמרה: "זו לא הפעם הראשונה שזכויות של חיילות נפגעות בגלל דרישות להתחשבות ברגשות של חיילים דתיים. אנחנו דורשות מהצבא להעמיד לדין את האחראים ולנקוט ביד קשה נגדם ולהתחיל לספור גם את רגשות החיילות".

מדובר צה"ל מסרו בתגובה: "אכן הדבר אינו עומד בלשון הפקודה - והנושא ייבדק".