רה"מ בטקס אזכרה לחללי אלטלנה (צילום: קובי ריכטר/TPS‎, חדשות)
רה"מ בטקס אזכרה לחללי אלטלנה | צילום: קובי ריכטר/TPS‎, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שלישי) לוועידה הכלכלית שמתוכננת להתקיים בשבוע הבא בבחריין, זאת במסגרת השלב הראשון בתוכנית השלום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. במהלך דברים שנשא בטקס האזכרה השנתי לחללי אוניית אלטלנה ציין נתניהו כי בוועידה "יהיו נוכחים כמובן ישראלים", זאת למרות הדיווח לפיו בבית הלבן הוחלט שלא להזמין נציגים רשמיים מישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"באור ובסתר, אנחנו מקיימים מגעים עם מנהיגים רבים של העולם הערבי ויש קשרים ענפים בין מדינת ישראל למדינות ערב, עם רוב המדינות הערביות", אמר נתניהו בטקס שהתקיים בבית העלמין נחלת יצחק בתל אביב.

בהמשך דבריו, התייחס נתניהו לתוכנית השלום של הנשיא טראמפ ואמר: "בקרוב מאוד יתקיים בבחריין כנס חשוב, שאנחנו מברכים עליו, של ניסיונה של ארה״ב להביא לעתיד טוב יותר, ולפתור בעיות של האזור. יהיו נוכחים בו כמובן ישראלים".

נתניהו הזכיר גם את הועידה המשולשלת שעתידה להתקיים לראשונה בשבוע הבא בין ישראל, ארה"ב ורוסיה בירושלים, אותה כינה 'מפגש היסטורי חסם תקדים'. לדברי נתניהו, במסגרת הועידה יתקיים "מפגש של היועצים לביטחון לאומי של ארה"ב , רוסיה וישראל. זוהי פסגה חשובה ביותר להבטחת היציבות במזרח התיכון בזמנים סוערים ורוגשים. יש דבר חשוב במפגש המשולש הזה, של שתי מעצמות העל במדינת ישראל, כדי להעיד אלף עדויות על מעמדה הבינלאומי של מדינת ישראל היום בין האומות".

מאמינים באוטונומיה בלבד? (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
נתניהו, טראמפ וקושנר, ארכיון | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

אמש דיווח גורם פוליטי בממשל ארה"ב שביקש להישאר אנונימי כי בבית הלבן החליטו שלא להזמין נציגים ישראלים לוועידה בבחריין, זאת על מנת לשמור על האירוע "לא פוליטי".

"אנחנו מזמינים אנשי עסקים ישראלים ואנשי עסקים פלסטיניים", אמר המקור בממשל טראמפ. "אנחנו רוצים לשמור על האירוע א-פוליטי עד כמה שאפשר". גורמים בלשכת רה"מ מסרו בתגובה לדיווח כי "ההחלטה התקבלה בתיאום בין ישראל לארה"ב".

כבר לפני כחודש הודיעו ברשות הפלסטינית שלא ישתתפו בוועידה, ובכלל כי הרשות ונציגיה הרשמיים מחרימים את תכנית השלום של ג'ארד קושנר, היועץ לבית הלבן שעומד מאחורי התוכנית. נציגים מהמגזר העסקי הפלסטיני כן ישתתפו בכינוס, שמטרתו העיקרית להשיג תמיכה לתכנית השיקום של הכלכלה הפלסטינית.

מוקדם יותר היום התייחס נאביל רודיינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, לתוכנית השלום האמריקנית וכינה אותה 'מזימה'. עוד הבהיר רודיינה כי הרשות הפלסטינית נחושה להתנגד למהלך.

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (צילום: רויטרס, חדשות)
הרשות הפלסטינית נגד תוכנית השלום | צילום: רויטרס, חדשות

"העמדה והנחישות הפלסטינית והקונצנזוס הבינלאומי שימרו את ירושלים, הקדושה והישות הפלסטינית", ציין הדובר בהודעה שפרסם לתקשורת. "כל פגישה בבחריין או בכל מקום אחר, שנערכת ללא ההנהגה הפלסטינית הלגיטימית, מוכיחה שוושינגטון לא יכולה להצליח ולא תצליח להשיג דבר לבדה ובכוחות עצמה". 

עוד הוסיף הדובר כי "עמדת הנשיא וההנהגה הפלסטינית, שמתמקדת בירושלים, באסירים ובזהות הפלסטינית, תכשיל את כל המזימות, סדנאות העבודה והפגישות. הכתובת הלגיטימית היא הנשיא ואנשיו שדוגלים בעמדה הפוליטית הנכונה". הדובר ציין כי הרשות הפלסטינית תומכת בשלום צודק על בסיס הסכמה לאומית ובינלאומית: "עמדתו של העם היא ברורה וצלולה - והיא תביס כל קנונייה".