משטרת ירושלים ביצעה בסוף השבוע פעילות מוגברת בכפר עיסאוויה במזרח העיר בעקבות העימותים הקשים ביום חמישי שבמהלכם נורה למוות צעיר תושב הכפר, מוחמד סמיר עביד בן 20.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בני משפחתו של עביד ביקשו לנתח את הגופה ולקבלה בהקדם לצורך הבאתו לקבורה, אבל במשטרת ירושלים הוחלט להציב כמה תנאים: מפקד המחוז, ניצב דורון ידיד, החליט לאפשר את קיום ההלוויה בתנאי שיוגבל מספר המשתתפים ושבעביד לא ייקבר בעיסאוויה, אלא במקום אחר במזרח ירושלים.

במשטרה נערכים לכך שבני המשפחה יעתרו לבג"ץ על המגבלות האלה, ומח"ש החלה חקירת בנסיבות מותו של עביד מיריות של לוחם מג"ב בעת ששיגר לעברו זיקוקים מטווח קצר, כך על פי טענת הלוחם. גופת הצעיר נבדקה במכון לרפואה משפטית לאחר שלא עלה צורך לנתחה.

בפעילות המוגברת של המשטרה בעיסאוויה, נעצרו בלילה האחרון עוד 19 חשודים במעורבות במהומות ובעימותים שפרצו לאחר מותו של עביד – ועוד לפני כן נעצרו 9 חשודים אחרים. במשטרת ירושלים הוחלט להגביר את הנוכחות בכפר עיסאוויה בעקבות העימותים ביום חמישי – גם היום היו שם הפרות סדר, אך בעצימות נמוכה יותר.

מהומות במזרח ירושלים, ארכיון (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
מהומות במזרח ירושלים, ארכיון | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

לאחר מותו של הפלסטיני שלפי החשד ירה זיקוק לעבר לוחם מג"ב, נפצעו בכפר כמה צעירים נוספים בעימותים שפרצו עם כוחות הביטחון. לאחר מכן, במהלך שעות הלילה, התרחשו אירועים אלימים בשכונה - ובמקביל פרצה גם תגרה בבית החולים הדסה הר הצופים בין קרוביו של עביד לבין כוחות הביטחון, כל זאת בזמן שחלק מבני המשפחה ניסו לחטוף את גופתו.

מתחקיר ראשוני עלה כי לאחר שלוחם מג"ב זיהה חשוד יורה מתוך כוורת זיקוקים, בוצע לעברו ירי והוא פונה במצב אנוש תוך כדי החייאה לבית החולים הדסה הר הצופים. מותו של עביד נקבע בתוך זמן קצר וכנהוג במקרים מסוג זה, תיפתח חקירה במח"ש שתבדוק את נסיבות המוות והאם הייתה הצדקה לירי הקטלני. האירוע התרחש בפעילות משולבת של מג"ב - סמויה וגלויה - בכפר עיסאוויה, שבמהלכה זיהה אחד הלוחמים שהיה על מדים את עביד - שהחזיק בידיו כוורת זיקוקים, כיוון אותה לעברו ממרחק קצר ושיגר זיקוקים. לדברי הלוחם הוא חש סכנה, ירה ופגע בחשוד.

דריכות מוגברת בירושלים, ארכיון (צילום: Flash 90, חדשות)
דריכות מוגברת בירושלים, ארכיון | צילום: Flash 90, חדשות

בעקבות האירוע כאמור הוזעקו כוחות גדולים של משטרה ומג"ב למזרח ירושלים. מהמשטרה נמסר כי הכוחות "פועלים בנחישות נגד מתפרעים ומפרי סדר אלימים - לא נאפשר כל כוונה וניסיון לפגוע בלוחמים, שוטרים ובכל אזרח אחר על ידי זיקוקים ונפעל לנטרול מיידי של האיום, בכל זמן ובכל מקום".  עוד מסרו במשטרה כי "נוכח סכנת החיים שנשקפה לחיי הלוחמים כתוצאה מהירי לעברם ובהתאם להוראות הפתיחה באש, ביצע אחד הלוחמים ירי ממוקד לעבר המפגע שהביא לניטרול הסכנה. המפגע שנוטרל, בן כ-20 תושב עיסוואיה, שנעצר בעבר בגין כוונה לבצע פיגוע ירי והשתחרר ממאסר לאחרונה, פונה על ידי הכוחות ובהמשך על ידי מד"א במצב אנוש לבית החולים הדסה הר הצופים, שם מת מפצעיו לפני זמן קצר".