טנקים בגבול הרצועה. ארכיון (צילום: Sky News, חדשות)
נערכים להסלמה? (ארכיון) | צילום: Sky News, חדשות

אחרי עוד יום של שרפות והפגנות על הגדר, בצבא מזהירים שהמצב ברצועה נפיץ מאי פעם ואומרים שישראל עלולה להיות על סף פעולה צבאית נרחבת בעזה. בצה"ל קיימת נכונות להמליץ לממשלה על פעילות אגרסיבית יותר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

גורמים בצה"ל מאמינים שצריך להפסיק עם האזהרות לפני תקיפת מבנים, וכי יש להפציץ אותם גם במידה ויהיו הרוגים. בשיחה עם החדשות אמר גורם ששירת שנים רבות ברצועת עזה כי "הכל תלוי על חוט דק וברגע אחד המצב יכול להסלים דרמטית". עם זאת, לא בטוח שמדינת ישראל, ערב בחירות תלך למהלך משמעותי ברצועה אך צה"ל הולך להציג לדרג המדיני גישה חדשה, של החרפה משמעותית בפעילות.

שבעה מוקדי שרפה פרצו היום (שישי) בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה ששוגרו מכיוון רצועת עזה. במקביל, כ-6,000 פלסטינים משתתפים בהפגנה השבועית על גדר המערכת. במשרד הבריאות הפלסטיני דווח על 46 פצועים בעימותים עם כוחות צה"ל. כוחות הביטחון ערוכים לאורך הגדר למקרה של הפרות סדר במסגרת "צעדת השיבה" ה-61.

במחוז דרום של שירותי כבאות והצלה מסרו כי מספר צוותים, שהסתייעו בצוותים מקק"ל, רשות הטבע והנגים וצה"ל פעלו לאורך היום בגזרת בשלושה מוקדים במועצה האזורית האשכול ובעוד ארבעה מוקדים במועצה האזורית שער הנגב.

אלפים מפגינים על הגדר (צילום: רויטרס, חדשות)
אלפים מפגינים על הגדר | צילום: רויטרס, חדשות

"על כל השרפות הושגה שליטה בתוך דקות ספורות ולאחר חקירה שבוצעה על-ידי חוקר שרפות מכבאות והצלה נתיבות ואשקלון השריפות נגרמו מבלוני תבערה", מסרו בשירותי הכבאות.

בנוסף להפגנות על הגדר, בחמאס מבטיחים לחדש את פעילות "יחידות ההטרדה הליליות" שבחודשים האחרונים הפריעו את שגרת חייהם של תושבי עוטף עזה. כמו כן, 30 מיליון דולרים שהיו אמורים להיכנס לרצועה אך מתעכבים.

שרפה שפרצה סמוך לנחל עוז, היום (צילום: אביב הרץ/TPS, חדשות)
שרפה מבלוני תבערה בנחל עוז | צילום: אביב הרץ/TPS, חדשות

לפי דיווחים בעזה, ישראל היא זאת שמעכבת את כניסתו של המתווך הקטרי בכדי להפעיל לחץ על ארגוני הטרור במטרה שיחדלו משיגור בלוני התבערה. בישראל הכחישו את הדברים.

בדרך לעוד סבב בדרום?

בעקבות הירי שבוצע אמש לשדרות, דובר צה"ל הודיע היום כי מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו מספר יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס. בין היעדים היו תשתיות טרור במתחמים צבאיים, ומתחם צבאי של הכוח הימי של הארגון ברצועה.

בהודעה מטעם דובר צה"ל נכתב כי התקיפה באה בתגובה לירי הרקטה ששוגרה מרצועת עזה. עוד נכתב בהודעה: "צה"ל ימשיך לפעול נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה".

אזעקה נשמעה אמש בשדרות ובאיבים שבמועצה האזורית שער הנגב בשעה 20:54. תושבים דיווחו על שמיעת קול פיצוץ - ולאחר זמן קצר התברר כי הרקטה פגעה ישירות בישיבה בשדרות. המבנה היה ממוגן, ולכן שני הצעירים שהיו בתוכו נותרו ללא פגע.

"קרה נס, הרקטה פגעה שישה מטרים משלושת התלמידים שהיו בישיבה", סיפר רב הישיבה, שלמה בנימין, לחדשות Online. "עשר דקות לפני כן היו 15 תלמידים בתפילת ערבית". לדבריו, בזמן פגיעת הרקטה למדו התלמידים את פרק כ"ג בתהילים, בו נכתב: "גם כי אלך בגיא צלמות לא אירא רע כי אתה עמדי שבטך ומשענתך המה ינחמני".