ישראל זוכרת את 3,146 נפגעי פעולות האיבה: טקס הזיכרון הממלכתי בהר הרצל נערך היום (רביעי) במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו וצמרת המדינה. "השנה גזלו מאיתנו רוצחים חסרי לב ומצפון עוד דמויות מופלאות", אמר ראש הממשלה בנאומו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"איזה הבדל ביננו לבין המרצחים", אמר נתניהו. "אנחנו רוצים רק לבנות והם רוצים רק להרוס. הם רוצים להרוס בתאוות רצח כל כך גדולה עד שהם מוכנים להרוס את דו הקיום שנותן פרנסה בבני עמם. ואחרי הרצח: אצלנו מתאבלים, אצלם מהללים, קוראים על שמם רחובות. שיטת הרצח של אנשי הטרור".

"רוצחים אזרחים חפים מפשע - ילדים תינוקות", אמר נתניהו. "הם לא נלחמים למען חופש או חירות אלא להשמדה ולעריצות. ואתם יודעים את זה היטב כי כשהם עולים לשלטון יש שם חופש או זכויות אדם? כשם שהטרוריסטים רוצים להשליט את שלטון הפחד שלהם כלפי פנים כך גם כלפי חוץ, כלפי דתות אחרות. הטרור הפך למגיפה לאומית".

ישראל מרכינה ראש (צילום: חדשות)
ישראל מרכינה ראש | צילום: חדשות

"הגיע הזמן שהעולם התרבותי יפעל בחזית אחת נגד הקנאות הברברית הזו", הוסיף ראש הממשלה. "אנחנו מבינים זאת היטב אנחנו נלחמים בטרור כבר מאה שנה הוא לא שבר את רוחנו. נמשיך לבנות את ישראל, לבנות וליישב את ארצנו. אני ורעייתי נפעמים מקרובי הנופלים כשאנחנו נפגשים עמכם ומדברים עמכם, גם ברגעים הקשים ביותר אתם אומרים הם לא ינצחו אותנו. הרבה אזרחים שבאים לחזק ולעודד ערבות הדדית במיטבה. זו העוצמה של העם שלנו שגבר על מאות צוררים".

"אני יודע שתחושת החסר והגעגוע אליהם חורצים חריצים עמוקים בנשמותיכם", פנה ראש הממשלה למשפחות. "אני יודע שהכאב נורא. לרוב יוצא לי לראות את התמונות של יקיריכם בתמונות המשפחתיות שצולמו בשמחות לפני האסון, רואים אותם מחייכים ומאושרים. רואים אנשים ונשים, נערים ונערות, לפעמים גם ילדים, עם רצון להפיץ אור במעגלים אחרים".

טקס הזיכרון הממלכתי בהר הרצל, יום הזיכרון (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

מאז הכרזת המדינה נהרגו בפעולות האיבה 3,146 בני אדם. המספר כולל גם 120 אזרחים זרים שנהרגו בפיגועים בארץ, ו-100 ישראלים שנספו בחו"ל. פיגועי האיבה לאורך השנים הותירו 3,196 יתומים ובהם 119 יתומים משני ההורים, 819 אלמנים ואלמנות ו-897 הורים שכולים שחיים כיום.

מוקדם יותר היום התקיימה העצרת הממלכתית בהר הרצל לחללי מערכות ישראל במעמד רה"מ, הנשיא, הרמטכ"ל ובכירים נוספים. בתום צפירה בת שתי דקות ישראל התייחדה עם 23,741 נופליה, הונחו זרי הזיכרון ונשמעה תפילת אל מלא רחמים.

במהלך היום התקיים גם הטקס לזיכרון חללי שב"כ. במהלך הטקס אמר ארגמן: "המערכה על קיומה ובטחונה של מדינת ישראל הינה מורכבת ומתמשכת. עובדי השירות עשו וימשיכו לעשות לילות כימים לשמירה על ביטחון המולדת. העוצמה שלנו - המבצעית, האנושית והטכנולוגית. האמונה הנחושה בצדקת הדרך. היכולת לבצע את המשימות בהשקט ובבטחה. וההבנה, שיש לכך השפעה ישירה על גורל המדינה.

את הערכים הללו הנחילו לנו יקיריכם, חברינו, אנשי השירות, מהטובים בבניה של מדינת ישראל שמסרו את נפשם במערכה הקשה על הגנת הבית. לא נשכח לעד את עמיתינו לדרך וחברינו למשימה, לאורם אנו מגדלים את דור ההמשך שלנו. כולנו מרכינים ראש לזכר חללי שירות הביטחון הכללי וכל חללי מערכות ישראל. יהי זכרם ברוך".