התפרעויות בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
התפרעויות בעזה, ארכיון | צילום: חדשות

יום הנכבה הפלסטיני מצויין היום (רביעי) ואיתו צפויות התפרעויות והפרות סדר על הגדר. ביום הנכבה הקודם נהרגו בעזה 60 איש - מצב שיכול להדליק במהירות את האזור. בצה"ל רוצים להימנע מכך, אך לא בכל מחיר ומתכוננים לקראת ההתפרעויות הצפויות, בזמן שתושבי העוטף קיבלו הנחיות כיצד להיערך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המדיניות כלפי המפגינים בעזה לא צפויה להשתנות: צה"ל לא יאפשר פגיעה בגדרות, בחיילים ובאזרחים. במידה וייווצר מצב שבו המונים ינסו לפרוץ את הגדר ויהיה צריך יהיה להפעיל כוח ממשי, ייתכן שצה"ל יעשה זאת, אך הכוונה היא להימנע עד כמה שניתן מפגיעה במפגינים.

בצה"ל כבר החלו לנקוט בצעדים משמעותיים לקראת היום: סוללת כיפת ברזל כבר נפרסה בכל המרחב, לא רק בדרום, לפני שבוע. בנוסף צה"ל תגבר כוחות, שתודרכו לא לאפשר שום פריצה של הגדר.

שדה נשרף (צילום: חדשות)
חשש מבלוני נפץ בעוטף | צילום: חדשות

בינתיים, תושבי העוטף קיבלו הנחיות ברורות כיצד להיערך ליום הנכבה ועודכנו על השינויים הצפויים. חץ שחור וגבעת יאנצו"ק ייסגרו משעה 10:00 בבוקר, עבודות חקלאיות הקרובות לגדר יתקיימו בתיאום ומשעה 11:00 לחקלאים לא יהיה ניתן לעבוד סמוך לגבול.

בנוסף, אירועים המוניים יצטרכו להיות בתיאום עם צה"ל ואזורים חשופים לעזה ייסגרו למעבר. כמו כן, התושבים קיבלו אזהרות מפני בלוני נפץ צפויים, הפרות סדר באזור ותנועה ערה של כוחות במרחב.

אלפי עזתים צפויים להגיע לגדר, חמאס ירסן בשטח

ברצועת עזה קיימים לא מעט גורמים מרסנים בשטח. אלפי בני אדם צפויים להיענות לקריאות חמאס והוועדה המארגנת ויגיעו למספר נקודות לאורך הגבול, מהדרום לצפון הרצועה. מערך גדול שהוכן מבעוד מועד אמור לרסן ולמנוע עימותים קשים על הגבול.

בצה"ל נערכים, ארכין (צילום: רויטרס, חדשות)
בצה"ל נערכים, ארכין | צילום: רויטרס, חדשות

הכוונה של חמאס היא לא לייצר חוויה אלימה על הגבול. מדובר בשני גורמים מרסנים: הראשון - חודש הרמדאן והצום. השני - חלוקת הכסף לפני מספר ימים על ידי השגריר הקטרי שאמורה לסייע בהרגעת השטח.