זביידי יישאר במעצר
זכריא זביידי, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

השב"כ התיר לפרסום הבוקר (שני) כי כתבי אישום חמורים הוגשו נגד זכריא זביידי, מי שהיה מפקד הזרוע הצבאית של הפתח בג'נין ומסמלי האינתיפאדה השנייה, ונגד האזרח הישראלי טארק ברגותי, במעורבות בפיגועי ירי סמוך לרמאללה. ההודעה מגיעה כשלושה חודשים לאחר מעצר השניים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בהודעת שב"כ נמסר כי בתום פעילות השירות, בשיתוף צה"ל ומשטרת ישראל שנערכה בחודשים האחרונים, פוענחו פיגועי ירי שביצעו השניים לעבר אוטובוסים שנסעו סמוך לבית אל, בנובמבר 2018 ובינואר השנה. כמו כן נחשפה כוונתם לבצע פיגועים נוספים באזור.

עוד נחשף כי השניים ביצעו פיגוע ירי נוסף בדצמבר האחרון שבמהלכו פתחו באש לעבר אוטובוס שעלה ליישוב פסגות. בשל תנאי מזג האוויר השניים לא הצליחו לפגוע בו. כמו כן הם תכננו לבצע פיגוע נוסף בפברואר השנה ובו לירות לעבר אוטובוס אגד כשהוא בדרכו ליישוב פסגות. בחקירתו ברגותי הודה בביצוע פיגוע ירי נוסף בנובמבר 2016 לעבר ניידת משטרה במעבר הזיתים ליד ירושלים. כתוצאה מהירי נזק נגרם לניידת.

רובה ה-M16 שנתפס
רובה ה-M16 שנתפס | צילום: תקשורת שב"כ, חדשות

השניים נעצרו בסוף פברואר במהלך מבצע שב"כ, בהשתתפות כוחות ימ"מ וצה"ל. בכך הצליחו לסכל פיגוע נוסף שהשניים תכננו לבצע עוד באותו לילה. במסגרת החקירה הועבר לידי כוחות הביטחון הרובה מסוג M16 והמחסניות עמם הם ביצעו את הפיגועים.

חקירת שב"כ העלתה כי השניים השתמשו ברכבו של זביידי, שאותו קיבל מהרשות הפלסטינית במסגרת תפקידו במשרד האסירים, לצורך ביצוע הפיגועים. כחלק מההיערכות של השניים לקראת הפיגועים הם בדקו את השטח המיועד לפיגוע וביצעו תצפיות על היעדים שבהם תככנו לפגוע.

"זביידי הפר את ההתחייבות לחדול מפיגועים"

גורם בכיר בשב"כ מסר כי "מדובר באירוע חמור בו מעורבים בכיר במשרד האסירים הפלסטיני ועורך דין ישראלי העובד במשרד האסירים הפלסטיני, אשר ביצעו פיגועי טרור חמורים, תוך שימוש ברכב של הרשות הפלסטינית אשר שימש את זכריא במסגרת תפקידו במשרד האסירים".

זביידי, בן 43, מתגורר במחנה הפליטים ג'נין ונושא משרה בכירה במשרד האסירים ברשות. הוא נחשב מבכירי פעילי הטרור בגדה המערבית ונמנה על פעילי הטרור שנכללו במסגרת "הסכם המבוקשים" שגובש בשנת 2007. במסגרת ההסכם זביידי ופעילי טרור אחרים התחייבו להפסיק כל פעילות אלימה ובלתי חוקית ולנטוש את תשתיות הטרור, אליהן השתייכו.

"זכריא זביידי הפר באופן בוטה ואלים את ההתחייבות האמורה והיה מעורב בביצוע מספר פיגועים, לאחר שהתחייב לחדול מכל פעילות טרור", מסרו בשב"כ. "על פי מדיניות גורמי הביטחון, חריגת מבוקש וחזרתו לביצוע פיגועים תביא למיצוי הדין עמו, גם על פעילותו בעבר. לפיכך, זביידי הועמד לדין בגין מכלול פעילות הטרור בה היה מעורב - זו מעברו וזו שנחשפה לאחרונה".

ברגותי, בן 44, הוא עורך דין ישראלי וחבר בלשכת עורכי הדין שמתגורר ברמאללה ומחזיק בתעודת זהות כחולה. עד למעצרו בחודש פברואר הוא ייצג אסירים ביטחוניים בבתי המשפט בישראל וביהודה ושומרון. ברגותי אף הועסק כעורך דין במסגרת משרד האסירים של הרשות הפלסטינית.