אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
מי חוגג את ההישג? ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"הישג": גורמי ביטחון ישראליים מביעים שביעות רצון מהסיכום שהושג להפסקת שביתת האסירים הביטחוניים, ומחשיבים אותו להצלחה. את הסיכום קידם שב"כ, שהצליח לשכנע גם את השב"ס והמשרד לביטחון פנים לתמוך בו, חרף הסתייגותם הראשונית מהמתווה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי ההסכם שהושג, פרויקט שיבוש הקליטה הסלולרית יורחב לכלל האגפים הבטחוניים בעלות של כ-22 מיליון שקלים, והאסירים ימסרו את הטלפונים המוברחים שלהם. לאחר מכן, יותקנו טלפונים ציבוריים באגפים. הטלפונים ישמשו ליצירת קשר עם בני משפחה מדרגה ראשונה, וייעשו בפיקוח והאזנה של השב"כ.

האסירים הביטחוניים טוענים: ניצחנו (צילום: נתי שוחט, החדשות)
אילוסטרציה | צילום: נתי שוחט, החדשות

תחנות הטלוויזיה של חמאס והג'יהאד האסלאמי דיווחו הערב על ההסכם, וטענו כי "זהו ניצחון למאבק". לפי הדיווחים, בישראל "קיבלו את כל דרישות הפלסטינים".

בשב"ס העריכו כי מרבית האסירים השובתים אוכלים בסתר בתאיהם. ביום רביעי האחרון דווח על שני אסירים המשתייכים לג'יהאד האסלאמי ומוחזקים בכלא רמון שהועברו למרכז הרפואי של שב"ס בכלא איילון, לאחר שהודיעו כי הם מפסיקים לשתות מים. 50 אסירי חמאס הכלואים בכלא רמון מחזירים כבר כמה ימים את הארוחות שהם מקבלים, אך על פי כל האינדיקציות, רובם ככולם אכן אוכלים בסתר. ככל הנראה, בתאיהם של אסירים אלה אוחסנו מגוון מוצרי מזון שהם אגרו מבעוד מועד, ואלה מאפשרים להם להתקיים.

הסיבה למחאת האסירים הייתה זעמם על התקנת חסמים לטלפונים ניידים בתוך תחומי בתי הסוהר. בדיון שקיים בשבוע שעבר ממלא מקום הנציב, גונדר אשר וקנין, אמר כי היעד המרכזי מבחינת ניהול האירוע הוא לממש את ריבונותו של שב"ס בתוך בתי הכלא ולהכיל את השביתה.