דובר צה"ל אישר כי היום (שישי) לפנות בוקר הרסו לוחמי צה"ל, בשיתוף עם כוחות מג״ב והמנהל האזרחי שתי דירות השייכות למשפחת המחבל שרצח את אורי אנסבכר ז"ל לפני כחודשיים, ערפאת עטיה רפאעיה. באחת הדירות התגורר המחבל עם משפחתו ואת הדירה השנייה שיפץ לצורך מגורים עתידיים. הכוחות הגיעו לבית הוריו של ערפאת ארפאעיה בחברון לאחר שבג"ץ אישר בשבוע שעבר להרוס אותו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ביום חמישי שעבר דחה בג"ץ את העתירה שהגישו בני משפחת ארפאעיה בטענה שערפאת התגורר בדירה אחת בלבד מבין הדירות הרבות שבמבנה. במשפחה טענו כי הריסת שאר החדרים בבית תהיה "ענישה קולקטיבית של חפים מפשע".

הריסת בית המחבל (צילום: דו"צ, חדשות)
הריסת בית המחבל | צילום: דו"צ, חדשות
הריסת בית המחבל (צילום: דו"צ, חדשות)
הריסת בית המחבל | צילום: דו"צ, חדשות

החלטת בג"ץ התקבלה ברוב קולות על אף שאחד השופטים, השופט קרא, הסתייג וקבע כי אין להרוס את המבנה כולו אלא רק את הדירה שבה התגורר המחבל לבדו, ללא בני משפחה נוספים.

בחודש שעבר צה"ל הודיע למשפחת המחבל כי ביתה שבחברון ייהרס. ממיפוי ותחקור שביצעו כוחות הביטחון מיד לאחר תפיסת המחבל, התברר כי מדובר במבנה בן חמש קומות המורכב ממספר דירות, כשרק שתיים מהן שישמו את הרוצח באופן אישי. באחת מהדירות הוא התגורר יחד עם אחיו והוריו ודירה נוספת הייתה אמורה לשמש אותו בעתיד, אך היא עדיין בשיפוצים.

המחבל ערפאת ארפאעיה בבית המשפט (צילום: החדשות‎)
המחבל ערפאת ארפאעיה בבית המשפט | צילום: החדשות‎

מיד לאחר קבלת ההודעה בדבר ההריסה, בני משפחתו של המחבל עתרו לבג"ץ בניסיון למנוע את מימוש הצו. בעתירה, טענו כי ערפאת סובל מבעיות נפשיות וכי הרצח לא נבע ממניע לאומני. לדבריהם, המניע למעשה היה רצונו של ערפאת לנקום במשפחתו על היחס השלילי שהפגינו כלפיו בתקופה האחרונה.

ב-7 לבפברואר יצא ארפאעיה מביתו שבחברון עם סכין בבגדיו ועבר דרך היער בסמוך לעין יעל שבירושלים. האדם הראשון שבו נתקל היה אורי אנסבכר בת ה-19, בת שירות מתקוע, שישבה על סלע וכתבה במחברת. בשלב זה הוא שלף את הסכין, דקר אותה שלוש פעמים וגרר אותה בידיה למרחק של כ-150 מטרים. אורי ניסתה להתנגד ואף צעקה, אבל חוץ משניהם לא היה במקום איש.

ארפאעיה דקר אותה עוד כמה פעמים, סתם את פיה בצעיף שהיה על צווארה ולאחר שכפת את ידיה בחגורה אנס אותה ונמלט מהמקום. יממה לאחר הרצח הוא נתפס בידי לוחמי הימ"מ סמוך לרמאללה, ליד מסגד שבו הסתרר.