הרוג מפגיעת רקטה באשקלון, כ-180 שיגורים ו-60 יעדי טרור שצה"ל תקף ברצועת עזה: תושבי הדרום עברו לילה תחת אש שכלל מטחים כמעט בלתי פוסקים לטווח ירי שהגיע עד באר שבע. מצה"ל נמסר כי עד לשעה זו הותקפו כ-200 יעדים של חמאס וג'יהאד אסלאמי ברצועה וכי תקיפות חיל האוויר נמשכות. כיפת ברזל יירטה מעל 100 שיגורים שנורו לעבר ישראל. למרות זאת ישראל אישרה הכנסת דלק לרצועה, כחלק מהחלטתה לא לדרדר את עזה למצב הומניטרי קשה יותר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאור האיום ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, הנחה לפתוח את המקלטים בראשון לציון. "נוכח המצב הביטחוני ובעקבות הרחבת מעגל הירי הוריתי על פתיחת מקלטים בעיר", אמר. "זאת לצורך הגברת המוכנות ולטובת שמירה על ביטחונם של תושבי העיר במקרה הצורך". נכון לשעה זו אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף המורה על שגרה בגזרת ראשון לציון. עם זאת, החברה לביטחון וסגל החירום של העירייה בכוננות וערוכים למקרה הצורך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך הלילה והבוקר תקף צה"ל עשרות יעדים ברצועה. כלי טיס השמיד חוליית משגרי רקטות ועמדה צבאית של חמאס בצפון רצועת עזה. כמו כן, הותקפו פירי מנהרות התקפיות, מתחמים ומוצבים צבאיים, מחסנים ומפעלים לייצור אמצעי לחימה של ארגוני הטרור. בצד הפלסטיני מדווחים על 11 הרוגים בקרבם, מתוכם לפחות 6 חמושים.

עזה הבוקר (צילום: חדשות)
הריסות בעזה אחרי תקיפות צה"ל | צילום: חדשות

גורם צבאי התייחס לפגיעה בבתי משגרי הרקטות ואמר: "הם יוצאים לשגר, וכשהם חוזרים אין להם בית". בינתיים אנשי החמאס והג'יהאד האסלאמי לא נראים ברחובות עזה ומערכת החינוך ברצועה מושבתת. לפי דיווחים במצרים, קהיר העבירה מסר לפלגים ואמרה: "מנענו בעבר חיסולים של בכירי הארגונים"‎.

תקיפת צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
תקיפות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

במקביל, תקפו כוחות חיל הים כמה כלי שיט מבצעיים של הכוח הימי של הארגונים. במהלך התקיפות הלילה, מטוסי קרב של צה"ל תקפו מפעל לייצור אמצעי לחימה בג'בליה ומתחם צבאי השייך לחטיבת רפיח ובו מחנה אימונים עם מפעל בטון שבו מיוצרות תשתיות לבנית מנהרות לחימה של ארגון הטרור גא"פ.

עזה הלילה (צילום: חדשות)
תוצאות המתקפה בעזה הלילה | צילום: חדשות

כמו כן הותקפו מתחם צבאי, חמ"ל הממוקם בתוך מסגד ומתחם צבאי ומחנה אימונים של הג'יהאד האסלאמי. כחלק מהתקיפה הותקף מתחם צבאי ובו בתי פעילי הכוח הימי ומבנה צבאי בביתו של אחראי מערך הקומנדו הימי של חמאס בשכונת חאן יונס, אשר כללו כלים למנהור לחימה.

משה אגדי (משמאל) ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
ההרוג משה אגדי ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

הרוג ישראלי מרקטה לראשונה מאז צוק איתן

הלילה מת מפצעיו משה אגדי, בן 58 מאשקלון ואב לארבעה ילדים, ששהה בבניין אשר נפגע מרקטה באופן ישיר. צוותי מד"א הגיעו לאזור הפגיעה ופינו את הפצוע לבית החולים ברזילי כשהוא סובל מפציעות רסיסים בחזה ובבטן, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. תושבים תקפו את ראש העיר על כך שלא הורה לפתוח מקלט באזור. במהלך הלילה נפגעו 24 בני אדם מירי הרקטות, סה"כ בסבב הלחימה נפצעו כ-83 ישראלים.

"מיד לאחר האזעקה הזניקו אותנו לבית פרטי שספג פגיעה מרקטה, בכניסה לבית ראינו גבר בשנות השישים שוכב מחוסר הכרה לאחר שנפגע בחזה מרסיסים", שיחזרו הפרמדיק מוטי שוב והחובשים בן טטרו וישראל לוגסי. "הענקנו לו טיפול רפאי מציל חיים ופינינו אותו לבית חולים בדחיפות תוך המשך טיפול כשמצבו קריטי".

חבלני המשטרה וכוחות נוספים מטפלים בזירת נפילת הרקטה. על פי המשטרה מדובר בנפילה בחצר בית, אשר כתוצאה ממנה נגרם נזק כבד למספר בתים סמוכים. אל זירת האירוע הגיע ראש העיר, תומר גלאם, ושם תקפו אותו תושבים בטענה שלא דאג לפתיחת המקלט הקרוב.

מנהרת טרור שהושמדה ברצועה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מנהרת טרור שהושמדה ברצועה | צילום: דובר צה"ל, חדשות
הותקפו יותר מ-100 יעדים (צילום: דובר צה"ל‎, חדשות)
הותקפו יותר מ-100 יעדים | צילום: דובר צה"ל‎, חדשות

פיקוד העורף הנחה אמש לבטל את הלימודים בעוטף עזה, במרכז הנגב, בלכיש ובדרום השפלה. עוד הוחלט לאסור על קיום התקהלויות והתכנסויות, ובמקביל – ובהוראת מערכת הביטחון – תנועת הרכבות בדרום השתנתה.