מערך החוץ של ישראל כולל יותר ממאה נציגויות בחמש יבשות שונות ובהן שגרירויות, קונסוליות, ונציגים ישראלים המשרתים הרחק מן הבית, כשהאיומים עליהם הם עניין שבשגרה. מי ששמר עליהם תמיד היו מאבטחי חטיבת הביטחון של משרד החוץ, כשעכשיו, לראשונה, הצטרפו לשורותיהם גם מאבטחות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

ייעודה של חטיבת הביטחון הוא להגן על שלומם וביטחונם של עובדי משרד החוץ בחו"ל. במתקן האימונים של השב"כ בישראל מכשירים את המאבטחים באימוני ירי, קרב מגע ולחימה בשטח בנוי, כשהפעילות ברחבי העולם מנוהלת מחמ"ל קטן בירושלים - המוקד המבצעי של משרד חוץ. שם, בעזרת אמצעים טכנולוגיים חדישים ומול יריב יצירתי שכל הזמן למד ומנסה להפתיע, מנהלים אנשי הביטחון מלחמת מוחות בניסיון למנוע את הפיגוע הבא.

אימונים במתחם השב
אימונים במתחם השב"כ בישראל | צילום: החדשות
כוחות האבטחה בפריז, צרפת
כוחות האבטחה בפריז, צרפת | צילום: החדשות

במסגרת האימונים, מאבטחי החטיבה מתרגלים עבודה משותפת עם הכוחות המקומיים במדינות השונות. שיתוף הפעולה מתחיל במודיעין שחולקים השב"כ והמוסד עם מקביליהם מעבר לים ונמשך בתרגילים בהם הכוחות נערכים יחד לתרחישים של תקיפת שגרירות, השתלטות עליה ולקיחת בני ערובה.

"אנחנו לוקחים בחשבון שיש איום על כל הנציגויות בעולם ועל כלל השליחים כשאנחנו מספקים מענה אבטחתי", מדגיש ר', ראש חטיבת הביטחון במשרד החוץ. "בין האיומים יש מחבלים מתאבדים, אמצעי תופת, ירי מטווחים שונים. הטרור נע על קשת רחבה בין טרור ממוסד לטרור בודדים ואתה אף פעם לא יודע מתי זה יפגוש אותך".

תרגיל משותף בבודפשט, הונגריה
תרגיל משותף בבודפשט, הונגריה | צילום: החדשות
מערך הביטחון מתאמן בארגנטינה
מערך הביטחון מתאמן בארגנטינה | צילום: החדשות

הסלמה בעזה, אירועים בהר הבית, מתיחות בצפון או חיסול של בכיר בחמאס: כמעט כל אירוע ביטחוני בארץ ובעולם משפיע ישירות על מפת האיומים החלים על הנציגים הישראלים. "כדי לא להיות בעמדת נחיתות אימצנו תודעה של צייד ולא של דייג", מסביר ר'. "אנחנו מחפשים את היריב ולא מחכים שיפול ברשתנו".

אחד האירועים הקשים והמורכבים ביותר שידע מערך החוץ של ישראל התרחש בשנת 2011 בקהיר, כשהמון פרוע ניסה לפרוץ אל תוך השגרירות, וקומץ מאבטחים נקלע למצור. רק בזכות התערבות של נשיא ארה"ב דאז ברק אובמה וכוח אבטחה מצרי הם הוצאו רגע לפני שהאירוע נגמר באסון.

תרגול אירוע חבלני עם בני ערובה
תרגול אירוע חבלני עם בני ערובה | צילום: החדשות

דוגמה נוספת הממחישה את האיום על נציגי ישראל בחו"ל היא האבטחה הצמודה לה זכתה שגרירת ישראל בצרפת עליזה בן נון כשהגיע להפגנה בלב פריז נגד האנטישמיות. אז, בנוסף למאבטחים הצרפתים והישראלים שהקיפו אותה, ליוו אותה באופן אישי מפקד משטרת פריז וראש היחידה הצרפתית לאבטחת אישים. צפו בכתבה המלאה מתוך המהדורה המרכזית.