מעבר כרם שלום. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מעבר כרם שלום. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

לאחר שחגיגות יום העצמאות וסוף השבוע האחרון עברו בשקט יחסי, הוחלט בצה"ל לפתוח היום (ראשון) את מעברי הסחורות לרצועת עזה. הצעד מגיע לאחר שבשבוע שעבר נפתח מחדש מרחב הדיג של הרצועה, כחלק מהמאמצים של ישראל למנוע הידרדרות הומניטרית בעזה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעה שהעבירה מפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים נאמר כי המעברים ארז וכרם שלום יפתחו ויעבדו כסדרם, "זאת בהתאם לשעות הפעילות הקבועות". המעברים, כמו גם מרחב הדיג, נסגרו לחלוטין בסבב הלחימה האחרון שהסתיים לפני שבוע. מהמתפ"ש נמסר ש"הצעד הינו חלק מהמדיניות האזרחית למניעת הדרדרות ומתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת".

לקראת פתיחת מרחב הדיג הבהירו בצה"ל כי מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות שהושגו. בהודעה הודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, וכל חריגה של הדייגים בעזה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון של ישראל.

במהלך ימי הלחימה נורו כ-700 רקטות ופצמ"רים לעבר יישובי עוטף עזה, יישובי הנגב והשפלה. ארבעה ישראלים נהרגו ועשרות נפצעו. בעזה נהרגו לפחות 25 בני אדם בגלי התקיפות של צה"ל.

תקיפות בעזה בשבוע שעבר (צילום: ללא, חדשות)
תקיפות בעזה בשבוע שעבר | צילום: ללא, חדשות

בשבוע שעבר הודיעה קטר כי תעביר לפלסטינים סיוע בסך 480 מיליון דולר. על פי הודעת משרד החוץ הקטרי, הכסף יחולק בין הרשות הפלסטינית וחמאס כך ש-300 מיליון דולר מתוך הסכום יועברו לרשויות הפלסטיניות כמענקים וכהלוואות על מנת לתמוך בסקטור החינוכי ובמערכת הבריאות, ו-180 המיליון הנותרים יוקצו לסיוע הומניטרי דחוף, לתמיכה בתוכניות שמפעיל האו"ם באזורים הללו ולאספקת חשמל לתושבים.

"ההכנות לעימות בשיאן"

מקור בחמ"ל של החמאס והג'יהאד האסלאמי בעזה אמר לעיתון הלבנוני "אל אחבאר" בשבוע שעבר כי "ההתנגדות נותנת לאויב שבוע אחד לספק תשובות - ההכנות לעימות בשיאן". המקור טען שישראל לא מקיימת את ההתחייבויות, ואיים בתקיפה על תל אביב.

מנהיג הג'יהאד האיסלאמי זיאד נח'אלה (צילום: חדשות)
מנהיג הג'יהאד האיסלאמי זיאד נח'אלה | צילום: חדשות

על פי מקורות העיתון, משום ש"ישראל לא עומדת בהסכמים" הציבו ארגוני הטרור אולטימטום של שבוע, לפיו אם ישראל לא תעמוד בהבנות המצב ילך וידרדר והעימות יחריף. "הפעם נכה חזק עוד יותר, אם ישראל תמשיך במדיניות החיסולים - מכות חזקות יפלו על תל אביב, מכות שיכללו פעולות צבאיות נוספות", נאמר.

ביום רביעי האחרון התראיין מנהיג הג'יהאד האיסלאמי ברצועה זיאד נח'אלה לרשת "אל מיאדין" ואמר כי הוא מעריך שמלחמה עם ישראל תפרוץ בחודשי הקיץ. "אילו הירי היה נמשך היינו רחוקים שעות מעטות משיגור רקטות לעבר תל אביב", טען בריאיון.