חמאס מונע ממפגינים להתקרב לגדר
חמאס מונע ממפגינים להתקרב לגדר | צילום: חדשות

אירועי יום הנכבה אמנם לא הביאו להסלמה, ובמערכת הביטחון הביעו סיפוק מהכלת האירועים, אך הביקורת צפה ועולה דווקא ברצועת עזה. תושבים מתחו ביקורת על התנהלות חמאס במוקדים השונים והתלוננו על כך שכוחות הריסון תקפו מפגינים ללא סיבה. כמה מהתושבים, לא ברור אם מדובר בעשרות או במאות, אף הודיעו כי לא יופיעו יותר בצעדות השיבה בעקבות הדברים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

במקביל, במערכת הביטחון נערכים לצעדות השיבה מחר (שישי) שיתקיימו רגע לפני גמר האירוויזיון. עם זאת, ההיערכות של צה"ל מזכירה מאוד את ההכנות שהתקיימו בשבועות האחרונים, ויש גם מי שמעריך שמספר המפגינים יהיה נמוך יותר מפעמים קודמות בשל צום הרמדאן.

יצוין כי המדיניות כלפי המפגינים בעזה לא צפויה להשתנות: צה"ל לא יאפשר פגיעה בגדרות, בחיילים ובאזרחים. לפני יום הנכבה, הבהירו בצה"ל כי במקרה שייווצר מצב שבו המונים ינסו לפרוץ את הגדר ויהיה צריך יהיה להפעיל כוח ממשי, ייתכן שצה"ל יעשה זאת, אך הכוונה היא להימנע עד כמה שניתן מפגיעה במפגינים.

חמאס מכה מפגינים ברצועה
צילום: חדשות
שרפה שנגרמה מבלון תבערה ביום חמישי
השרפות בדרום, היום | צילום: רפאל חיון, קבוצת בטחון שדה‎, חדשות

מוקדם יותר היום דווח כי לפחות 3 שרפות פרצו היום בשטחי העוטף. לפי החשד, בלוני תבערה גרמו לשלושה מקרי שרפה: יערני קק"ל דיווחו על שלושה מוקדים, ביניהם יער שוקדה ויער בארי. צוותי כיבוי הוזעקו לטיפול בלהבות.

הכוחות הצליחו להשתלט על שרפת קוצים שפרצה סמוך לנחל עוז. בכלי תקשורת ברצועת עזה פורסם הבוקר כי צה"ל צמצם את מרחב הדיג בניגוד להבנות, אך בצה"ל הכחישו. אביחי אדרעי, דובר צה"ל לתקשורת הערבית, הודיע היום: "למרות הדיווחים, אנו מבהירים כי אין שינוי בתחום הדיג ברצועת עזה. העבודה שבוצעה בבוקר בים נועדה לסמן רק שלטים ולא התכוון לשינוי כלשהו באזור הדיג".