נתב"ג, ארכיון (צילום: תומר נויברג, פלאש 90‎, חדשות)
נתב"ג, ארכיון | צילום: תומר נויברג, פלאש 90‎, חדשות

גורמים המעורים בחקירת השיבושים בקליטת מערכות הניווט במטוסי הנוסעים הנוחתים והממריאים מנמל התעופה בן גוריון סיפרו היום (חמישי) לחדשות Online כי לא ידוע על מעורבות רוסית כלשהי בתקלות. הרוסים הכחישו גם הם את הדיווחים לפיהם הם אחראים לשיבושים: "מדובר בפייק ניוז שאנחנו לא יכולים לקחת ברצינות". אתמול, הודתה רשות שדות התעופה, כי לאחרונה טייסים המנסים לנחות בנמל התעופה הבין-לאומי נתקלים בשיבושים מסתוריים במערכת הניווט במטוס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הבוקר פורסם בגלי צה"ל כי גורמים בכירים מעריכים שרוסיה היא זו שעומדת מאחורי השיבושים המסוכנים בשטח נמל התעופה. עוד דווח כי גורמים ישראלים נמצאים כעת ברוסיה על מנת לדון עם בכירים מקומיים.

אמש פרסם איגוד הטייסים הבינלאומי (IFALPA) הודעת אזהרה ולפיה ישנן הפרעות לא מוסברות במערכת ה-GPS בסביבת נמל התעופה בן-גוריון. לפי ההודעה, השיבושים מעלים התראות רבות במערכות המיקום של הטייסים ומפריעים בתהליכי ההמראה והנחיתה.

סכנה בנחיתות ובהמראות? (ארכיון) (צילום: פלאש 90, חדשות)
סכנה בנחיתות ובהמראות? (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

"איגוד הטייסים הבינלאומי קיבל דיווחים רבים מטייסים שחוו אובדן אות GPS באזור נמל התעופה בן גוריון בתל אביב, ישראל", נכתב בהודעת האיגוד. "אובדן אות GPS משפיע על הניווט בנחיתות ובהמראות ועשוי לחולל התראות מרובות במערכות שמסתמכות על דיוק במיקום".

באיגוד הטייסים המליצו לצוותי הטיסה להיזהר בעת פעילות בנתב"ג. "על צוותי הטיסה להיזהר מפני הסכנה האפשרית, להימנע מהסחות דעת ולתכנן צעדים חלופיים במידת הצורך". אחת הסברות שהועלו הן שמדובר בתוצאה של תיקון קל שנעשה בשעון האטומי של לוויני ה-GPS האמריקני.

מרשות שדות התעופה נמסר: "בעקבות ההפרעות בוצעו שינויים בחלק מתהליכי הכניסה לנחיתה והוא נעשה באמצעי הבטוח והמקצועי אשר בשימוש יום יומי בשדות תעופה בעולם ובישראל בפרט. פקחי נמל התעופה בן גוריון מבצעים כל העת ליווי מלא של המטוסים הממריאים והנוחתים ובשום שלב לא היה אירוע בטיחותי הנוגע להפרעת ה GPS בהקשר דיוק הניווט ונתיבי הטיסה. מהיום הראשון שהופיעה ההפרעה פועלים כלל הגורמים בישראל כדי להביא לפיתרון ההפרעה ולמצוא את מקור הבעיה".

תגובת דובר צה"ל: "מדובר באירוע בתווך האזרחי, אשר צה״ל מסייע בו באמצעים טכנולוגיים, על מנת לאפשר את חופש הפעולה במרחב האווירי של מדינת ישראל. בנקודת הזמן הנוכחית, אין לאירוע זה השפעה על פעילותו של צה"ל. צה"ל פועל כל העת לשימור חופש הפעולה והעליונות המבצעית במרחב הספקטרום".